MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI!

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI!
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI!

BASIN BÜLTENİ

  Tarih            : 24/11/2014

Duyuru No  : 2014/….

 

  

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Yapıldı

 

            24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle ilimizde kutlama programı yapıldı.      

Program Cumhuriyet Alanında bulunan Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

Çelenk sunma töreninin ardından İl Kültür Merkezine geçildi. Salon girişinde çiçeklerle karşılanan öğretmenlere program öncesi bir resepsiyon verildi.

İl Kültür Merkezindeki programa, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Prof. Dr. Nebi Bozkurt ve Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Yılmaz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül’ünde aralarında bulunduğu eğitim camiasının bir çok seçkin ismi, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

 

Vali Çakacak: Öğretmenlik insana hizmet amacıyla yapılır

Öğretmenler Günü dolasıyla öğretmenleri kutlayan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, insana hizmet amacıyla yapılan her işin değerli olduğuna işaret ederek, öğretmenlik mesleğinin çok kutsal ve yüce bir görev olduğunu ifade etti.

Çakacak, “Öğretmenin üzerinde çalıştığı, işlediği şey insandır. İnsana şekil vererek hayata hazırlamakta, geleceğe hazırlamaktadır. İnsanın geleceği ülkenin geleceğidir. İnsanlığın geleceğidir. Çağımız bilgi ve teknoloji çağıdır. Dünya ile rekabet edebilmek bilgi toplumu olmaktan geçer. Bilgi toplumu olabilmek ise en büyük zenginlik olarak gördüğümüz genç nüfusumuzun iyi eğitimli insan gücü haline getirilmesi ile mümkündür. Bunu sağlayacak olan da sevgili öğretmenlerimizdir”

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu ancak herkesin yapabileceği sıradan bir meslek olmadığına dikkat çeken Çakacak, mesleğin sabır ve hoşgörü istediğini bu nedenle öğretmenliğin sevgi ve hoşgörü mesleği olduğunu belirtti.

 

Bozkurt: Bilgi ve ilim tarih boyunca öğretmen eliyle yayılmıştır

Uzun yıllar öğretmenlik yaptığını belirten Mersin Milletvekilli Prof. Dr. Nebi Bozkurt, “Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Konfüçyüs, Buda bir öğretmendir. Eflatun, Aristo gibi filozoflar öğretmen olarak anılır. Peygamberler muallimdirler. Öğretmen eliyle yüce Allah insanoğluna bilmediklerini öğretiyor.

Dünyadaki bütün öğretmenler hakikaten insanlık için çok önemli bir görev yapmışlardır. Öğretmenlerimizi bu kutsal vazifelerinden ötürü bende tebrik ediyorum”

Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ise meslek seçimi yaparken ikilem arasında kaldığını ifade ederek, doktor olmayı seçerek tıp fakültesine gittiğini ardından ise öğretmenlik aşkının galip gelerek öğretim üyeliğine geçtiğini dile getirdi.

Yaklaşık 25 yıldır hem hekimlik hem de öğretim üyeliği yaptığını kaydeden Atıcı, herkes öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğundan bahsetti. Bu gibi özel günler sadece duyguların, temennilerin ifade edildiği günler değildir. Bu gibi günlerde bu onurlu mesleğin sorunlarının da dile getirilmesi gerekir.” diye konuştu.

 

            Gül: Bütün başarılarda öğretmenlerin imzası vardır

Cumhuriyetimizin ilan edilmesiyle başlayan yenileşme hareketine dikkat çeken Gül, “Yeni alfabenin öğretilmesi, bugüne kadar uzanan kutlu serüveninde başlangıcı oldu.           Böylece kurulan ilk mektep, 11 Ağustos 1928’de Dolmabahçe Sarayı’nda, Millet Mektebi olarak hizmet vermeye başladı. Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılında ilan edilen öğretmenler günüyle özdeşleşen ve o en bilindik fotoğrafıyla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sivas’ta, kara tahtanın başında, verdiği ders hiç yarım kalmadı” dedi.

Gül, “Bugün, yüzbinlerce öğretmenimiz, yurdun dört bir yanında, ulu önder Atatürk’ün görevini üstlenmenin haklı gururuyla, meşaleyi taşıyor. Bugün, dünyanın en güçlü eğitim sistemleriyle yarışacak kadar donanımlı eğitimimizle ilerliyoruz. İşte, bu umutlu yolculuğun, her yıl uğradığı bir durak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü, umutlarımızı büyüterek, bugüne ulaştı. Bugünün herkes için ayrı bir önemi var. Eğitim yolculuğu, her bireyi ayrı ayrı adreslere götürdü. O adreslerde, her birinin, birbirinden farklı öyküleri var. Ama meslekleri ne olursa olsun, kariyerleri, makamları ne olursa olsun, onlar, birer öğretmenin eseri olarak yaşıyor” diye konuştu.

Unutulmanın en büyük değer, hatırlanmanın ise en büyük hazine olduğunu ifade eden Gül dünyadaki her varlığın bir ifadesi, değeri ve sınırı olduğunu kaydederek sözlerine şöyle devam etti: “Kendisine verilen kutsallıktan dolayı, ifadesi zor, değer biçilemeyen ve sınır tanımayan anlamların hepsini kapsayan ve hak eden öğretmenlerim! Öğretmenler gününüz kutlu olsun, “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” ayetiyle yolunuz açık olsun, gelecek nesillerin mimarları, ömrünüz güzelliklerle dolsun… Değil bugün, değil yarın… Bilinmez, hesaplanmaz zamanların bütün hikmetleri sizlerle olsun diyorum.”şeklinde konuştu.

 

Programda en kıdemli ve en genç öğretmenler de söz aldı

Emekli Öğretmen Öztürk Kaya ise “Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendini feda etmesi gibi bir öğretmende hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda etmelidir” dedi.

Mesleğe yeni atılan öğretmenler adına konuşan İkbal Portakal’da, “Ben ve benim gibi bu mesleğe yeni başlayan meslektaşlarım bilmelidir ki öğretmenlik sadece bir meslek değil; bir yaşam tarzıdır. Şu kısa zaman diliminde bile fark ettim ki öğretmenlik insanın kişiliğine sirayet eder bir meslektir” dedi.

Konuşmaların ardından program, sunum ve slayt gösterimi, emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi verilmesi, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi aday öğretmenlerin yemin etmesi ile devam etti.

 

Duygulandıran öğretmen öğrenci buluşması

Programda duygusal bir sürpriz de yaşandı. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan uzun yıllar sonra öğretmeniyle sahnede buluştu. Buluşma öğretmenlik mesleğinin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu gösterdi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış’ın ilkokul öğretmenine yazdığı ve Müzik öğretmenleri Muharrem Karagöz ve Serdal Çelik’in müzik ve düetleri eşliğinde okuduğu “Unutamadım Seni Öğretmenim” isimli hatıra salonda duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

 

Program finalinde sahne alan Öğretmen Korosu büyük beğeni aldı

Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmen Korosu tarafından verilen ve katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan konser ile kutlama programı son buldu. 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.