MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

47. TÜBİTAK Bölge Finali Sergisi Açıldı

47. TÜBİTAK Bölge Finali Sergisi Açıldı

47. TÜBİTAK Bölge Finali Sergisi Açıldı 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Çukurova Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Adana Bölge Finali Sergisi”  Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı’nda yapılan açılış töreniyle başladı. 

Açılışa;  Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalacak, Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Seyhan Tükel, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi’nin yanı sıra çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

“47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda  Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinden gelen toplam 100 adet proje sergilenecek.

Türkiye’nin Araştırmacı Genç Beyinlere İhtiyacı Var

Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu açılışta yaptığı konuşmada “Bu yarışmanın amacı teşviktir. Genç beyinlerin öncelikle düşünmeyi, gözlemlemeyi, merak etmeyi öğrenmesi ve bu meraklarını bir proje dâhilinde uygulaması için önemlidir. Burada önemli olan bu projeye yapı teşkil edecek kitlenin tamamen genç beyinlere ait olmasıdır. Türkiye’nin böyle araştırmacı genç beyinlere çok ihtiyacı var” diye konuştu.

Proje Yarışması Türkiye Genelinde 12 Bölgede Yapılıyor

TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalacak, gençlerin daha okul çağındayken proje kültürü edinmeleri, fikirlerini akademik düşünceyle birleştirmelerine olanak veren proje yarışmasının Türkiye genelinde ve KKTC dahil olmak üzere 12 bölgeden 1591 proje başvurusunun yapıldığını ifade etti.

Üniversitelerin Üç Önemli Görevi Var

Projeye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel’de “Üniversitelerin üç önemli görevi var. İlki çok iyi eğitim ve öğretim vermek, ikincisi bilimsel araştırmalarla bilgi üretmek, üçüncüsü ise bu bilgiyi toplumun refahı, faydası, gelişmişliği için topluma yaymak, kullanmak topluma hizmet etmektir.” dedi.

Konuşmaların ardından “47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Sergisi” Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalacak, Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Seyhan Tükel, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi tarafından kurdele kesilerek açıldı.    

Mersin’den 43 Proje Bölge Sergisinde Temsil Ediliyor

            Açılış sonrasında Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi’nin de aralarında bulunduğu katılımcılar öğrencilerin yapmış oldukları projeleri incelediler. 

          47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Elemeyi Geçerek Mersin’den toplam 100 Proje İçerisinde Mersin’den 43 Proje Bölge Sergisine katılmaya hak kazandı. 25 Mart’a kadar sürecek olan sergi sonunda katılımcılar için belge ve ödül töreni düzenlenecek. Bölge sergisi sonunda dereceye giren öğrenciler Ankara Finaline davet edilecek.

23-03-201623-03-201623-03-201623-03-2016
23-03-2016
23-03-201623-03-201623-03-201623-03-2016

23-03-2016

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.