MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Açılış Töreni

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Açılış Töreni

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Açılış Töreni

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Açılış Töreni  Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Törene; Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Yenişehir Kaymakamı Dr.Mustafa Özarslan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın yanı sıra aday ve danışman öğretmenler katıldı. 

Vali Özdemir Çakacak törende yaptığı konuşmada; herkesin bulunduğu konumu öğretmenlerine borçlu olduğuna dikkat çekerek; “Öğretmenlik bizim kültürümüzde ve inancımızda ayrı bir öneme sahip, anne, baba gibi kutsal bir kavramdır. Ömrünü ve tüm enerjisini milletin geleceği için harcayan, milletinin geleceği için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum”

Dünyanın en eski ve en kutsal mesleklerinden biri olarak tarihin her döneminde daima saygın bir konumda olan öğretmenlik mesleğine ilk adımlarını atan öğretmenlere seslenen Çakacak, öğretmenlerin eğitimci olmalarının yanında toplumda birleştirici ve yönlendirici rollerinin de bulunduğunu söyledi.

Ulu Önder Atatürk’ün “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözüne atıf yapan Çakacak, “Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere ihtiyaç duyar” sözleri ile en anlamlı şekilde ifade etmiştir” dedi.

Cumhuriyet tarihi boyunca devletimiz, milletimizin geleceğinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için eğitime büyük önem verdiğini kaydeden Çakacak, “Devlet bütçesinden eğitime çok önemli miktarlarda kaynak ayrılmış, eğitim altyapımızda fiziki ve teknolojik olarak önemli gelişmeler kaydedilmiştir” diye konuştu

Günümüz dünyasında bilim, teknoloji ve iletişim sektörlerinde hızlı bir büyüme, gelişim ve dönüşüm süreci yaşandığını işaret eden Çakacak, “Bilim ve teknolojideki bu hızlı gelişmeler her meslek alanına yeni bir teknoloji getirmekte ve bizleri sürekli öğrenmeye zorlamaktadır. Bu bakımdan her meslek mensubu için yenilikleri takip etmek, kendini yenilemek büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Çakacak, “Bugün öğretmenlerimizin bu gerçeğin farkında olarak teknolojik imkânlardan daha sık faydalanmaları, günün şartlarına göre kendilerini yenilemeleri, sürekli olarak yenilikleri takip etmeleri gerekmektedir. Öğretmenlerimizin modern teknikleri yeni yöntemleri kullanmak suretiyle çocukların derse severek aktif olarak katılmalarını sağlamaları esas olmalıdır. Çünkü öğretmenlerimizin göstereceği bu özverili ilgi, çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerine zemin hazırlayacaktır. Bu şekilde yetişen çocuklarımızın da milletimizi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefine hızla taşıyacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

Öğretmenlerin, geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımızı bilgi, karakter ve değerler yönünden şekillendirme gücüne sahip olduğunu belirten Çakacak, “Bu nedenle; gerek okul içerisinde gerekse okul dışında rol model insanlar olarak tutum ve davranışlarıyla da öğrencilerine ve çevrelerine daima örnek olmalıdırlar. Sizlerin de üzerinizde düşen bu büyük görevin bilinci içerisinde hareket ederek; bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getireceğinize, çocuklarımızı milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyarak tarihimize önem veren ve iyi bilen, geçmişten ders alarak geleceği şekillendiren; özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştireceğinize; bizi diğer milletlerden ayrı kılan, milli birlik ve beraberlik ruhumuzu çocuklarımıza kazandıracağınıza yürekten inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleği olduğunu ifade eden Milli Eğitim Müdürü Koca ise “Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıta olarak görüyoruz öğretmenlik mesleğini…”    

Koca, “Öğretmen edindiği bilgi ve birikimi yeni nesillere aktaran bir ses olmaktan ziyade, genç dimağları aydınlatan hatta onları tüm sorun ve mutlulukları ile kabullenen bir pınardır. Her gün suladığı toprakları çoğaltan arzulu ve bir o kadar da kendini paylaşan bir pınardır. Öğretmenler kazanımlarıyla yetinmeyen, her gün kendini biraz daha geliştirerek modern dünya ile kol kola yürüyen, dünyanın kendisini daima bir adım geriden takip ettiği kâşiflerdir” dedi.

Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde hedeflenen erdemli, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür toplumun inşasına katkı sağlamak olduğunu kaydeden Koca, “İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibidir. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede ve bireylerin haklarına tecavüz edilmesinin engellenmesinde birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir” diye konuştu.

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” Hadis-i Şerifine atıfta bulunan Koca, “İcra ettiğimiz mesleğin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermesi bakımından anlamlıdır. Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız” şeklinde konuştu.

Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atilla’nın Roma sınırlarına erişip bin yıllık imparatorlukların talihini değiştiren muazzam ön görüsünü, hocası ve amcası olan Aybars’tan aldığını; Fatih Sultan Mehmet’i,Roma imparatoru yapan bilinç ve bilgeliğin kaynağının Lala ismiyle seslendiği Akşemsettin olduğunu düşündüğümüzde, öğretmenlerin dünya tarihine ve hatta insanlık tarihine yön veren gizli mihmandarlar oldukları daha net bir biçimde anlaşılır”

Öğretmenlere seslenen Koca, “Karşı karşıya kalacağımız bütün olumsuz durum ve şartları aşarak ruhumuzu her daim diri tutarsak, başarıya ulaşabiliriz. Efendiler; kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte; erdem ve bilgeliktir! Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz”          

Koca, sözlerini şöyle tamamladı: Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir diyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum”          

Törende; Aday Öğretmenler adına Matematik Öğretmeni Yasemin Aydoğan, Danışman öğretmenler adına ise Sosyal Bilgiler Öğretmeni Salim Bayram birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi ile devam eden program plaket töreni ile son buldu.                                                

                                                                                   

04-03-201604-03-201604-03-201604-03-201604-03-201604-03-201604-03-201604-03-201604-03-2016

04-03-2016

04-03-2016
04-03-201604-03-2016
04-03-2016

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.