MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısı Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı. Toplantıya; Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, okulu müdürleri ile aday öğretmenler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, Mersin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bugün 81 ilimizde Sayın Başbakanımız aday öğretmenlerimize hitap edecek. Biz bunu çok önemsiyoruz. Şundan dolayı önemsiyoruz. Biliyorsunuz yapılan eğitimin niteliği ile ilgili olarak yapılan bütün araştırmalarda öğretmen niteliği en önemli unsurdur. Bu nedenle bizim mihenk taşımız öğretmenlerimizdir”

Öğretmenlik Herkese Nasip Olacak Bir Meslek Değildir

Öğretmen kökenli bir bürokrat olduğunu ifade eden Aydoğdu, “Öğretmen olduğum için hep Allaha şükrettim. Çünkü öğretmenlik herkese nasip olacak bir meslek değildir” dedi.

Toplantıyı düzenleyen ve katkı sunan herkese teşekkürlerini sunan Aydoğdu, Türkiye’de 4 konuda herkesin her şeyi konuştuğunu belirterek, bunların eğitim, siyaset, spor ve din olduğunu belirtti.

Hemen herkesin karşılaşılan bir sorunda eğitim sistemini sorun kaynağı olarak gördüğünü ifade eden Aydoğdu,  “İki temel eksikliğimiz var. Bunlardan biri özgüven eksikliği diğeri ise kendimizi anlatamayışımız”

Son öğretmen atamasından sonra Milli Eğitim Bakanlığının personel sayısının 1 milyon sınırını geçtiğini anlatan Aydoğdu, öğretmen ve öğrenci sayısı ile birçok ülkenin nüfusunu geçtiklerini aktardı.

Bu sayının yüzde 98’inin öğretmenlerden oluştuğunu vurgulayan Aydoğdu, bir öğretmende olması gereken en önemli vasfın vefa olduğuna işaret ederek, “Biz vefasız olursak Allah’ta bizi muvaffak etmez. Hayatın bir kuralı var biz insanlara nasıl davranırsak insanlarda bize o şekilde davranır”

Milli Eğitim Müdürü Koca da“Ülkemizin geçirdiği bu sıkıntılı günlerde birbirimize daha sıkı sarılarak çözüm odaklı düşünerek bu sıkıntıları aşacağız. İnşallah güzel günler bizi bekliyor” dedi.

            Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinden sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erol Özdemir de aday öğretmen yetiştirme sürecine ilişkin bilgileri aday öğretmenlerle paylaştı.

            Bu sürecin aday öğretmenlere Türk Milli Eğitim Sistemini tanıma ve danışman öğretmenlerin bilgi ve deneyimlerinden faydalanma fırsatını sunduğunu belirten Özdemir, aday öğretmenleri yoğun bir eğitim sürecinin beklediğini ifade etti.

            Öğretmenlik mesleğinin en önemli olmazsa olmazının kitapla dost olmak olduğunu dikkat çeken Özdemir, bir öğretmenin mutlaka okuma alışkanlığının sahip olması gerektiğini belirtti.

Eğitim Sisteminin Niteliği Öğretmenlerin Niteliği ile Orantılı

Öğretmen niteliğinin doğrudan doğruya eğitim sisteminin niteliğini etkilediğini kaydeden Özdemir,  “Öğretmenlik mesleği duygu mesleği, ideal mesleği içinizde bir his taşımıyorsanız, kalbinizde sancılar yoksa öğrenci ile ilgilenmezsiniz. O yüzden kalbinizde sancı taşımanız için ideallerinizin olması lazım. Öğretmenin ideali toplumun geleceğine hizmet etmektir. Bundan daha güzel bir ideal olabilir mi?” dedi.

Aday Öğretmenler adına konuşan Selma Öztürk ise aday öğretmen yetiştirme süreci ile ilgili olarak başta bazı kaygı, endişe ve soru işaretlerinin olduğunu ancak okullara gittiklerinde idareci ve danışman öğretmenlerin sıcaklıkları ve samimiyetlerinin kendilerini ziyadesiyle rahatlattığını söyledi.

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı’na canlı yayın bağlantısı gerçekleştirildi.

Toplantının sonunda İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’ya bir aday öğretmen tarafından çiçek takdim edildi.   

31-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-2016
31-03-2016
31-03-2016

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.