MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Coşkusu

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Coşkusu

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Coşkusu

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Mersin’de Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünden başlayan gençlik yürüyüşü ile başladı.

Yürüyüşe; Vali Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da aralarında bulunduğu il protokolünden çok sayıda isim katıldı.

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı bandosunun eşliğinde marşlar ile yürüyen binlerce gence halk evlerinin balkonlarından tezahüratlarla eşlik etti. Büyük bir coşku ile kutlama programının yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen korteje her geçen dakika katılım giderek arttı.

             Kortejin Cumhuriyet Meydanı’na varmasının ardından Gençlik Şöleni kutlamalarına geçildi. Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunduğu kutlamalarda Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi başarılı bir performans sergiledi.

Motosiklet sporcularının gösterileri, jimnastik ve savunma sporu gösterileri kutlamalara ayrı bir renk kattı. Engelliler Gençlik Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisi ise izleyenlerin gönüllerine hitap etti.

Kutlamaların sonunda Vali Çakacak oryantiring yarışlarında dereceye giren sporculara ödüllerini verdi.

            97 yıl önce Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak kurtuluş meşalesini ateşlediğini belirten Vali Çakacak, “Bu meşale dalga dalga bütün Anadolu’ya yayılmıştır. Hepimiz biliyoruz ki Osmanlı imparatorluğu 600 yıl 3 kıtaya hüküm sürmüştür. Ama 1800’lerin sonuna geldiğinde yavaş yavaş küçülmüş ve birinci dünya savaşı sonunda bir tek Anadolu bize kalmış, hatta Anadolu’yu bile bize çok görmüşlerdir. Büyük önder Atatürk ise tüm bu olumsuzluklara karşın milletimizi arkasına alarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmış ve kurtuluş mücadelesini başlatmıştır” dedi.

 Türk Gençliğinin hiçbir zaman azmini kaybetmeden, her zaman daha çok çalışarak bu milleti ve bu devleti Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkaracağına inançlarının tam olduğunu ifade eden Çakacak, vatandaşların ve gençliğin bayramını kutladı.

19-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-201619-05-2016

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.