MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programı Sertifika Dağıtım Töreni

 Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programı Sertifika Dağıtım Töreni

Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programı Sertifika Dağıtım Töreni

Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programı kapsamında Suphi Öner Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Tarsus Salonunda Sertifika Dağıtım Töreni yapıldı.

Törene; Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Kılıç, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz ve okul idarecileri katıldı.

Törende konuşan Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, geçen hafta yaptıkları Obezite ile Mücadele ve Hareketli Yaşam Toplantısında bir takım kararlar aldıklarını belirterek, bu kararların takip edilmesi, uygulanması ve hayata geçirilmesinde herkesin görevini en iyi şekilde yapacağına yürekten inandığını ifade etti.

Yıldızer, “Bu kararların hedef kitlesinde milli eğitim camiası çok büyük bir yer teşkil etmektedir. Gerek bağımlılıkla mücadele gerekse obezite ve hareketli yaşam konusunda olsun milli eğitim camiasının değerli öğretmen ve eğitmenlerine çok büyük roller düşmektedir. Çünkü siz toplumun önderlerisiniz. Geleceğimizin güvencesi ve istikbale emin adımlarla yürümek isteyen gençlerimizi, çocuklarımızı yönlendiren ve eğiten sizlersiniz” şeklindeki görüşlerini paylaştı.

Temizlik ve hijyen planlamalarının okullara örnek olması, yaşam kalitesinin artırılmasını Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programının amaçları arasında sıralayan Yıldızer,  projeye destek veren Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul idarecileri ve öğretmenlere teşekkürlerini sundu.

Halk Sağlığı Müdürü Kemik ise ülkemizin sağlık alanında kaydettiği büyük ilerlemelere dikkat çektiği konuşmasında özellikle tedavi edici sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin çok iyi bir konuma geldiğini belirtti.

Dünyanın herhangi bir yerinde sağlık alanında çıkan en son teknoloji cihazların kısa süre içerisinde Türkiye’ye geldiğini belirten Kemik, sağlık alanında bir ülkenin durumunu mevcut durumunu anlamak için anne ölümleri, çocuk ölümleri, aşı yüzdeleri ile doğumda beklenen yaşam süresi gibi başlıklara bakıldığını söyledi.

Tedavi edici sağlık hizmetlerinin bir noktadan sonra sürdürülmesinde çeşitli zorlukların yaşandığını kaydeden Kemik, “Yunanistan dünyada tedavi edici sağlık hizmetlerinde en çok harcama yapan 10 ülke arasında Çin ise neredeyse 1 milyarı aşkın nüfusu ile Yunanistan kadar ilaç kullanmıyor. İlginç olan ise her iki ülkede de doğumda beklenen yaşam süreleri hemen hemen aynı…” ifadelerini kullandı.

Eskiden ortalama yılda ortalama 2 kez sağlık hizmeti alan Türk halkının artık yılda ortalama 9 kez doktora gittiğine işaret eden Kemik,  “Kalp damar hastalıklarından sonra toplumda en yaygın ölüm sebepleri arasında kanser geliyor. Son yapılan araştırmalar kanserin en önemli sebepleri arasında güneş ve obeziteyi gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yanlış beslenme alışkanlığına dikkat çeken Kemik, “Birincisi yağlı salça, ikincisi tuz ve üçüncüsü ise hamur işlerinden uzak durmamız gerekiyor. Her şeyden önemlisi kendi öğrencilerimizi, çocuklarımızı annelerinin sofrasına oturtmamız gerekiyor” diye konuştu.

Hazır gıda sektörünün olaya ticari baktığını ifade eden Kemik, “Tabii bunlar çok kısa sürede olacak işler değil ama evde annemizin pişirdiği tarhana çorbası bile dışarda hazırlanan pek çok gıdadan çok daha sağlıklı”

Hem koruyucu sağlık hizmetlerinin ön plana çıkarılması açısından hem de çocuklarımıza yeniden bir yaşam standardı tanımlamamız açısından eğitimcilere büyük görevler düştüğünü anlatan Kemik, “Çocuklarımıza hem doğru beslenmeyi hem de hareketli yaşamayı anlatmamız gerekiyor”değerlendirmesini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Programı kapsamında sertifika almaya hak kazanan okul idarecileri sertifikalarını Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik’in elinden aldı.

>>> Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesinde Sertifika Alan OkullarListesine ulaşmak için buraya tıklayınız.       

26-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-2016

 

 

    


  

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.