MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BÜTÜNLEŞTİRME UYGULAMALARI EĞİTİCİ EĞİTİMİ KURSU BAŞLADI

BÜTÜNLEŞTİRME UYGULAMALARI EĞİTİCİ EĞİTİMİ KURSU BAŞLADI
BÜTÜNLEŞTİRME UYGULAMALARI EĞİTİCİ EĞİTİMİ KURSU BAŞLADI

BÜTÜNLEŞTİRME UYGULAMALARI EĞİTİCİ EĞİTİMİ KURSU BAŞLADI

 

 

Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kursu Suphi Öner Öğretmenevi Anamur Salonunda başladı. Seminerin açılışına; yapan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Seyfettin Toraman, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M.Sabri Özbey, Şube Müdürü İsmail Alıcı ve Rehber Öğretmenler katıldı.

 

Daire Başkanı Toraman, Özel eğitim kurumlarının açılmasında bireylerin yetersizlik türüne göre sayısı, yerleşim biriminin özellikleri, ulaşım imkânları vb. hususlar ile kamu yararı da dikkate alındığında tüm yerleşim birimlerinde kurumlar açılmasında sorunlar yaşanmakta olduğunu ifade etti.

 

 Ortaöğretim kademesinde özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitime erişimleri hususunda yaşanan sorunların giderilebilmesi için bir takım düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Toraman, bu doğrultuda Özel Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı arasında gerekli çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

 

Toraman, 2014-2015 eğitim öğretim yılı II. dönemi itibari ile özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin zorunlu eğitime erişimlerini sağlamak üzere, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı örgün ortaöğretim kurumlarından özel eğitim mesleki eğitim merkezleri ile özel eğitim iş uygulama merkezleri için hazırlanan özel eğitim programlarının uygulanabileceği fiziki ortam ve donanıma sahip olan okullar bünyesinde özel eğitim sınıfları açılacağını söyledi.

 

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında satın alınan ve standardizasyonu tamamlanan testlere ilişkin formatör ve uygulayıcı yetiştirilmesi adına gerekli eğitimlerin düzenlendiğini belirten Toraman, Bu yıl ilk defa, bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi ile ilgili süreçlerin merkezi bir sınav aracılığıyla gerçekleştirileceğine işaret etti.

 

Yetiştirilecek formatörler/uygulayıcılarımız aracılığıyla "Özel Eğitim ve Uygulamaları" dersi merkezi ve yerel düzeyde düzenlenecek tüm hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde gerçekleştirileceğini bildiren Toraman,  söz konusu eğitim faaliyeti aracılığıyla öğretmen ve yönetici yerliliklerinin artırılacağını, bu yolla özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimiz için sunulacak eğitim hizmetlerinin niteliğinde de önemli bir artış olacağını anlattı.

 

Böylesine önemli bir seminere Mersin’i ev sahibi olarak layık görmesinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığına ve Daire Başkanı Toraman’a teşekkürlerini sunan Şube Müdürü Alıcı ise kursiyerlerin gençlerden oluşmasının kendilerinde ayrı bir memnuniyet yarattığını belirterek, kursiyerlere başarılar diledi.

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.