MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferi 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Tarafından “Çanakkale Zaferi ve Şehitler Oratoryosu” Düzenlendi

Çanakkale Zaferi 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Tarafından “Çanakkale Zaferi ve Şehitler Oratoryosu” Düzenlendi

Çanakkale Zaferi 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Tarafından “Çanakkale Zaferi ve Şehitler Oratoryosu” Düzenlendi

 

          Çanakkale Zaferi 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında Çanakkale Savaşlarının 100.yılı dolayısıyla Çanakkale Deniz Zaferi 100. Yılı ve Şehitler Oratoryosu programı yapıldı.

 

Programa Valimiz Sayın Özdemir Çakacak ve Eşi de katıldı

Programa Valimiz Sayın Özdemir Çakacak Eşi Sayın Kevser Çakacak ile birlikte katıldı. İlimizi ziyaret eden Endonezya gemisi Sultan İskender Muğdan personelinin de iştirak ettiği törende il ve ilçe protokol üyeleri, şehit yakınları ve gazi aileleri, asker-i erkan ve öğrenciler hazır bulundu. Programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Adem Koca da katıldı.

Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda Akdeniz Bölge Komutanlığı Bandosu, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Sazlar Grubu ile Mersin Opera ve Balesi Korosu ile Yaylı Sazlar Grubu sahne aldı.

 

Tuğamiral Demirhan: “Çanakkale altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanıdır”

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Bir milletin yeniden dirilerek varoluş mücadelesi verdiği, her türlü yokluğa rağmen dönemin en modern donanma ve ordularına karşı vatanını kahramanca savunarak efsaneleştiği, harp tarihine altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanı olan 18 Mart Çanakkale Deniz Zeferinin üzerinden 100 yıl geçtiğini ifade eden Demirhan, bu zaferi gururla kutlamak, bu toprakları vatan yapan, bayrağımızın hür bir şekilde dalgalanmasını sağlayan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anmak için bir aradayız dedi.

Demirhan konuşmasını şöyle sürdürdü: Çanakkale, “Ben size taarruz etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Gazi Mustafa Kemal’in efsaneleştiği bir destan, Akif’in ifadesiyle bir neslin battığı yerdir. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, koca bir nesil omuz omuza savaşmış ve beraberce şehadet şerbeti içmiştir. Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, 100’üncü yılını anma şerefine eriştiğimiz bu büyük zaferi bizlere kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan için kanlarını döken kahraman Mehmetçiklerimizi rahmet ve minnet, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum.”

 

Çanakkale Şehitleri Oratoryo gösterisi büyük beğeni topladı

            Akdeniz Çanakkale Deniz Zaferi takdimi ve şiir dinletisi ile devam eden törende son olarak Çanakkale Şehitleri Oratoryosu seslendirildi. Oratoryo gösterisi büyük beğeni topladı.

            Programın sonunda Oratoryo’da görev alan sanatçılara çiçek ve sertifika verildi. 


 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.