MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyaya yayılan her iyilik ve güzellik, idealist öğretmenlerin eliyle gerçekleşecektir

Dünyaya yayılan her iyilik ve güzellik, idealist öğretmenlerin eliyle gerçekleşecektir

Dünyaya yayılan her iyilik ve güzellik, idealist öğretmenlerin eliyle gerçekleşecektir

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı; Cumhuriyet Alanında bulunan Atatürk  Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.

Çelenk sunulmasının ardından İl Kültür Merkezinde yapılacak Öğretmenler Günü Kutlama Programına geçildi. Programa; Vali Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Özgür Sanal, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da aralarında bulunduğu il protokolünden çok sayıda seçkin isim katıldı.

Sinevizyon gösterimlerinin yapıldığı programda aday öğretmenler adına Dilek Bulku ile emekli öğretmenler adına Zuhal Bozkaya birer konuşma yaptı.

“Öğretmenlik, dünyanın en eski ve en kutsal mesleklerinden biridir”

Vali Özdemir Çakacak programda yaptığı konuşmada öğretmenliğin, dünyanın en eski ve en kutsal mesleklerinden biri olduğuna dikkat çekerek, öğretmenlik mesleğinin tarihin her döneminde ve kültürümüzde daima saygın bir meslek olarak tanımlandığını söyledi.

Son yıllarda eğitim altyapımızın fiziki, teknolojik ve diğer koşullarının iyileştirilmesinde büyük ilerlemelerin kaydedildiğini bildiren Çakacak, çağdaş eğitim standartlarını Mersinimizde kalıcı bir şekilde sağlamaya önem ve öncelik verdiklerini anlattı.

Milletimizin geleceğinin tohumlarını eken öğretmenlerimizin, bilim ve teknolojideki değişimleri ve gelişmeleri takip etmelerinin çok daha önemli ve zorunlu olduğuna inanıyorum. Çünkü öğretmenlerimizin başarısı, aynı zamanda milletimizin medeniyet yarışındaki başarısı anlamına gelmektedir. Bilgi, bilişim çağı olarak adlandırılan çağımızda; eğitim alanında atacağımız her olumlu adım bizleri bu hedefe daha da yakınlaştıracaktır.

“Öğretmenlerimizin başarısı, aynı zamanda milletimizin medeniyet yarışındaki başarısı anlamına gelmektedir”

Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefinden bahseden Çakacak, bu hedeflere ulaşabilmemiz için, bilim, teknoloji ve yenilik alanında önemli başarılar elde etmemiz gerekmekte olduğunu aktardı.

 Bilginin en büyük beşeri ve sosyal sermaye olduğu çağımızda, genç ve dinamik insan kaynağımızı çağın koşullarına göre yetiştirmenin bizi medeniyet yarışında bizi daha güçlü hale getireceğini işaret eden Koca, “Öğretmenlerimizin de bu bilinçle hareket ettiklerini; tüm imkânları kullanarak çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamaya özveri ile çalıştıklarını büyük bir memnuniyetle gözlemliyoruz” dedi.

Çakacak, çocuklarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, Büyük Önder Mustafa Kemal’in kurduğu ve bizlere emanet ettiği cumhuriyete sahip çıkan, bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyan, tarihimizle övünen ve tarihimizi iyi bilen geçmişimizden ders alarak geleceği şekillendiren, kendine güvenen özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirilmesinin önemine değindi. 

“Öğretmenlik, dünyanın en onurlu mesleklerinin başında gelmektedir”

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca da dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenliğin; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslek olduğunu kaydetti.

Her insanın büyüme sürecinde, bir şekilde öğretmenin emeğini, göz nurunu ve estetiğini görüldüğünü belirten Koca, “Özgürlüğe duyulan özlemde, sevgi dolu bir cümlede, ayrılığın hüznünde ve vuslatın heyecanında öğretmenin müşfik dokunuşunu hissederiz”

Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanıyorum ki, insan sevgisini hiçbir zaman yitirmeyen, ideallerini asla kaybetmeyen, dünyadaki gelişmelere bigâne kalmayan, dar ve köhne kalıpları aşarak, modern bir toplumun inşa edilmesinde çok büyük katkıları olan öğretmenlerimiz sayesinde bu ülkenin geleceği ve yarınları çok daha aydınlık olacaktır”

“Öğretmen; eğitimin lideri, geleceğin mimarı... Umudun, adaletin timsali, güvenin, şefkatin abidesi… Fedakârlığın zirvesi, insanlığın hiç değişmeyecek öznesidir”

Öğretmeni; eğitimin lideri, geleceğin mimarı... Umudun, adaletin timsali, güvenin, şefkatin abidesi… Fedakârlığın zirvesi, insanlığın hiç değişmeyecek öznesi olarak tanımlayan Koca, “Memleketin her köşesinde, yüreklere sevgiyi, zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderidir. Okuyan, düşünen, gelişen ve üreten bireylerle aydınlık bir gelecek için öğretmen, hayatın kaynağıdır. Her öğrencisinin elinden ve gönlünden tutup, onlara modern dünyanın sarp merdivenlerinden tek başına başarıyla tırmanma azmini aşılayan sanatkârdır. Alın terinin ışıl ışıl parlattığı bir yüreğin sahibi öğretmenlerimiz, binlerce yüreği aynı anda kucaklayabilen sevgi deryasıdır. Her zaman daha iyiye ulaşmanın gayretiyle sadece bireysel mutluluğu değil, tüm insanlığın mutluluğunu esas alan bilgi pınarıdır” diye konuştu.

“Öğretmenlerin alnından düşen damlalar ülkemizin kaderinin belirleyicisidir”

Öğretmenlik, bir güneş gibi kendini asla tüketmeyen, insanlığı aydınlattıkça kendini yücelten bir meslek olduğunu söyleyen Koca “Hatta sadece bir mesleğin değil, hiç eksilmeyen bir sevdanın adıdır. Her gün girilen yeni bir ders, keşfedilen yeni bir dünyadır. Her öğrenci bir cevher, her öğretmen de onu mücevhere dönüştüren paha biçilmez bir değerdir. Öğretmenlerimizin emeği, çocuklarımızın geleceğidir. Öğretmenlerin alnından düşen damlalar ülkemizin kaderinin belirleyicisidir. Dünyaya yayılan her iyilik ve güzellik, idealist öğretmenlerineliylegerçekleşecektir”şeklindekonuştu.

Öğretmen olmanın ağır bir sorumluluğu olduğunu kaydeden Koca,  “Öğrencilerimizin bakışlarındaki minnettarlığın ışıltısı yükümüzü hafifletir. Çünkü öğretmen, geleceği öğrencisinin gözünde görür, yüreğinde yaşar. Ne mutlu ki, insanlığın tüm çiçekleri bizim bahçemizde yetişir. Karşılıksız vermeyi ilke edinmiş, bir teşekkür ve bir tebessümle yetinmesini bilmiş başımızın tacı öğretmenlerimiz, her şey sizin şefkat dolu kalbinizde, bilgiyle donanmış zihninizdedir.  Gelecek sizin ufuk çizginizde, paha biçilmez emeğinizdedir. İnanıyorum ki, ancak siz değer verirseniz, gelecek değer kazanır.Eğitim camiası olarak taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle tüm imkânlarımızı eğitimin kalitesini bir adım daha ileri götürmek için seferber ettik” dedi. 

Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün: “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” veciz sözüne atıfta bulunan Koca, hedeflerinin bu veciz sözdeki görevi en iyi şekildegerçekleştirmekolduğununaltınıçizdi. 

“Bugün; bir gün değil, her gün gösterilen çabanın karşılığını hiçbir bedelin ödeyemeyeceği bir emeğin sahibi öğretmenlerimiz için vefa günüdür”

Koca sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün; bir gün değil, her gün gösterilen çabanın karşılığını hiçbir bedelin ödeyemeyeceği bir emeğin sahibi öğretmenlerimiz için vefa günüdür. Öğretmenin değerinin daha iyi anlaşıldığı bir dünya, gelecek umutlarının çoğalması demektir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, öğretmen unutmaz ve asla unutulmaz. Bu duygularla, her yer ve şartta görev yapan, unutulmayan kahramanlarımız, değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun”

Konuşmalarının ardından emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi. Öğretmenler Günü konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtıldığı program mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmeleri ve Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci ve Öğretmen Korosu’nun konseri ile son buldu. 

24-11-201524-11-2015
24-11-2015

24-11-2015
24-11-2015
24-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-2015

 

24-11-201524-11-201524-11-201524-11-2015
24-11-2015
24-11-2015

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.