MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ekolojik Tarım Projesi Öğrencileri Ekolojik Tarımla Tanıştıracak

Ekolojik Tarım Projesi Öğrencileri Ekolojik Tarımla Tanıştıracak

Ekolojik Tarım Projesi Öğrencileri Ekolojik Tarımla Tanıştıracak

Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğiyle hazırlanan ‘Okullarda Ekolojik Tarımın Yaygınlaştırılması’ Projesi’nin açılış programı Yahya Günsür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

            Açılışa; MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Enis Hekimoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi, Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu Sahibi Vahap Eryılmaz, belediye ve okul yetkilileri katıldı.

Programda konuşan Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi,  “Mersin, Çukurova gibi bereketin bol olduğu yerlerde böyle anlamlı bir projede MTSO ve Milli Eğitimin ortak projesinde bir araya geldik. Önümüzdeki süreçte de toprakla doğayla iç içe bir ömür geçirmemizi temenni ediyorum” dedi.

Örnek bir proje başlattıklarını belirten MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Enis Hekimoğlu, Türkiye geneline yaymak istedikleri projede, doğal ve yerel değerlerle Anadolu’nun doğasında var olan ekolojik tarımın; okullarda tarımsal uygulama, eğitim ve bilgilendirme çalışmalarıyla yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

           Doğayı, toprağı, çevreyi korumanın önemini fark eden bilinçli bir nesil yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Hekimoğlu, “Gençlerimizin de bu olumsuz tablonun farkına varmasını, kaldırımların, yolların etrafında bitkilerin varlığını korumasını istiyoruz” dedi.

            Kısa bir süre önce eşi Remziye Eryılmaz’ı kaybettiğini ifade eden Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu Sahibi Vahap Eryılmaz ise proje ile eşinin anısını yaşatmak istediğini kaydetti.

            Eryılmaz, ““Eşim ekolojik tarım bilincinin ülkemizde yaygınlaştırılması adına büyük mücadele verdi. Bu bilincin çocuk yaşta oluşabileceği düşüncesiyle ilköğretim okullarından itibaren çocukların ekolojik tarımla tanışmasını arzu ediyordu. Girişimleri bugün sonuç verdi ancak kendisi artık aramızda yok. En büyük isteğim bu projenin başarıya ulaşması, Türkiye genelinde yaygınlaşması ve eşimin anısını yaşatabilmek” dedi.

Konuşmaların ardından okul bahçesine kış bitkilerinin dikildiği etkinlikte ilk sebzeler ise projenin oluşumuna öncülük eden Remziye Günay Eryılmaz anısına dikildi.

25-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-2015

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.