MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Futbolla “Toroslar’dan Suriye’ye Dostluk Köprüsü” Kuruluyor

 Futbolla “Toroslar’dan Suriye’ye Dostluk Köprüsü” Kuruluyor

Futbolla “Toroslar’dan Suriye’ye Dostluk Köprüsü” Kuruluyor

Türk öğrenciler ile Suriyeli öğrenciler arasında dostluk ilişkilerini geliştirmek için “Toroslar’dan Suriye’ye Dostluk Köprüsü Futbol Turnuvası” temasıyla futbol turnuvası düzenlendi.

Musalı Veli Haşim Çiftçi Ortaokulu tarafından düzenlenen turnuvaya Toroslar ilçesinde bulunan Musalı Veli Haşim Çiftçi Ortaokulu, Çapar Ayvagediği Ortaokulu ile Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü Toroslar 1 Nolu Geçici Eğitim Merkezi ve Toroslar 2 Nolu Geçici eğitim Merkezi öğrenciler katıldı.

Toroslar’ın güzel yayla köyü Musalı’da yapılan turnuvaya Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yabanacılara Yönelik Yürütülen Eğitim Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Murat Bağış, Musalı Ortaokulu Müdürü Kenan Sar, katılımcı takım yöneticileri, Türk ve Suriyeli öğretmenler, Türk ve Suriyeli öğrenciler ile aileler katıldı.

Bağış, Çalışmalarımızla Suriyeli öğrencilere yeni bir umut olmak istiyoruz

2011 yılından sonra iç savaş sonrası her biri ayrı bir acıyla ve dramla vatanlarından kopup ilimize gelen 200 bine yakın Suriyeli mülteci olduğunu hatırlatan Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış,  Bakanlığımızın yasal düzenlemelerine uygun olarak başta okul çağındaki Suriyeli çocuklar olmak üzere bütün Suriyelilere örgün ve yaygın alanda eğitim hizmeti vermeye, yeni bir umut yeni bir gelecek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Eğitim hizmetlerinin yanında bütün Geçici Eğitim Merkezlerinde yoğun bir şekilde sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler de düzenlediklerini söyleyen Bağış bu çalışmalarla Suriyelilerin beynindeki ve yüreğindeki acı hatıraları silmek, bu hatıraların yerine yeni umutlar ve mutluluklar yerleştirmek kaygısında olduklarını sözlerine ekledi.

Sar, Suriyeli ve Türk öğrenciler arasında dostluklar kurulmasını amaçlıyoruz

Turnuvayı düzenleyen ve ev sahipliği yapan Musalı Veli Haşim Çiftçi Ortaokulu Müdürü Kenan Sar, bu çalışmayı sosyal sorumluluk duygusuyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Bu turnuvayla Suriyeli öğrencilere güzel vakit geçirtmeyi ve onları mutlu etmeyi amaçladıklarını anlatan Sar, yaşanan savaş nedeniyle birçok şeylerini kaybeden Suriyeli öğrencilere acılarını unutturmak ve kendi öğrencileriyle dostluklar kurmalarını sağlamak istediklerini sözlerine ekledi.  

Turnuva sonunda bütün takımlara kupa bütün öğrencilere madalya verildi

Turnuva sonucunda bütün takımlara kupa verilirken bütün öğrencilere de madalya verildi. Birlikte çekilen dostluk fotoğraflarıyla kupa ve madalya töreni sona erdi.

Kupa töreni sonrası okul bahçesinde düzenlenen kokteyl ile turnuva sona erdi.  

26-04-201626-04-201626-04-201626-04-2016

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.