MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Tanıtım Toplantısı Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı. Kur’an Tilaveti ile başlayan programda “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesine ilişkin sunum gösterimi yapıldı.

Toplantıya; Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Celal Taş, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas, Memur Sen Mersin Şube Başkanı Abdulla Çelik, İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, İHH Mersin Şube Başkanı Mesut Kayacı ve okul idarecileri katıldı.

            İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca yaptığı konuşmada, “Böylesine anlamlı bir toplantının ilimize, okullarımıza güzellikler getirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum ”dedi.

Peygamberimiz ile yetim Abdullah arasında geçen kıssayı anlatan Koca, “Abdullah küçük yaşta iken, bir savaşta babasını kaybetmişti. Annesi yeniden evlenince üvey baba, Abdullah`ı istememişti. Ve Abdullah sokaklarda sahipsiz kalmıştı. Dertliydi. Yardımsever halkın verdikleriyle karnını doyurabiliyordu. Arkadaşları gülüp oynarken, o, bir köşede oturur, başını elleri arasına alır, düşüncelere dalardı. Bir bayram günü, Abdullah yine böyle bir kenara oturmuş, başını ellerinin arasına almıştı. Cıvıldaşan çocuklara bakıp ağlıyordu. Üstü başı lime lime idi. Gömleği belki kırk yerden yamanmıştı. Üstelik sabahtan beri yiyecek bir şey de bulamamıştı. O sırada Peygamberimiz geçiyordu. Oynaşan çocukları seyretmek için biraz durdu. Gülümsedi. Birkaç çocuğu okşadı. Sonra Abdullah`ı gördü. Kenarda durup ağlaması dikkatini çekmişti. Yanına gitti. Ve niçin arkadaşlarıyla oynamadığını, niçin ağladığını sordu. Abdullah üzüntüsünden Peygamberimizi tanıyamamıştı.

- Amca, dedi, babam bir savaşta şehit düştü, anam evlendi. Üvey babam beni istemedi. Yapayalnız kaldım. Ne yiyecek bir dilim ekmeğim, ne giyecek yeni bir gömleğim var. Bu yüzden arkadaşlarıma katılamıyorum. Peygamber Efendimizin mübarek gözleri doldu.

- Peki yâ Abdullah, dedi, sen Hasan ile Hüseyin`e kardeş olmak ister misin? Hasan ile Hüseyin, Peygamberimizin torunlarıydı. Abdullah istekle atıldı:

- Çok isterim.

- Fâtıma`ya evlât, Peygamber`e torun olmak ister misin? Abdullah hemen cevap verdi:

- Çok isterim.

- Öyleyse yürü bize gidelim, bundan sonra benim torunumsun... Abdullah ancak o zaman Peygamberimizin karşısında bulunduğunu anladı ve ellerine sarılıp öptü. Birlikte eve gittiler. Abdullah`ın karnı aylardan beri ilk defa güzelce doydu. İlk defa yeni elbiseler giydi. Ve Peygamberimizden izin alıp tekrar çocukların arasına döndü. Ama bu sefer kenardan seyretmiyordu. Oyuna katılmış, onlar gibi hoplayıp zıplamaya başlamıştı. Çocuklar bu değişikliği merak edip Abdullah`a sordular:

- Ey Abdullah, bir saat önce ağlıyordun, üstün başın dökülüyordu, şimdi bakıyoruz yeni elbiseler giydin, aramıza katılıp oynuyorsun. Sebebi nedir? Abdullah memnun memnun gülümsedi:

- Yerimde olsaydınız siz de sevinirdiniz, diye konuştu. Ben, Hz. Ali ile Hz. Fâtıma`ya evlat, Hasan ile Hüseyin`e kardeş, Peygamber Efendimize torun oldum. Çocuklar hasretle iç çektiler. Bir ağızdan şöyle dediler:

- Keşke biz de senin gibi yetim ve öksüz kalsaydık da, Peygamber torunu olma şerefini kazansaydık.

            Koca, “Bu güzel çalışmanın şehrimize, ülkemize ve en önemlisi insanlığa örnek olması hasebiyle herkes katkısını azami ölçüde sağladığı takdirde bu çalışmanın daha büyük yerlere geleceğine inanıyorum” dedi.

İlimizde 4 bin 800 küsur yetim öğrenciden 200 kadarının proje kapsamında ulaşıldığını bildiren Koca,  okul idarecilerinden projenin başarıyı ulaşması gereken hassasiyeti göstermelerini istedi.  

Koca, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hayata kazandırılması noktasında eksiksiz bir şekilde yetiştirilmesinin önemli olduğu kaydederek, bu çalışmaya gönül veren İHH, Memur Sen, Belediyelere ve okul/kurum idarecilerine teşekkür etti.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, “Bir topluluğun durumunu anlayabilmek için o toplum içindeki zayıflara bakmak yeterli olacaktır. Eğer o toplum içerisinde zayıflar kıymet görüyorsa o toplum gerçekten aziz ve kıymetlidir”

Yılmaz, “Yardımlaşmada 238 ülke arasında dünya üzerinde birinci sıradayız. Gerçekten bu coğrafyanın insanları her zaman yoksulu, yetimi, kimsesi görmüş ve gözetmiştir" diye konuştu.

Dünya üzerinde 400 milyona varan bir yetim nüfusu olduğuna dikkat çeken Yılmaz, buna karşın geçen yıl dünyanın silahlanmaya ayırdığı paranın ise 13 trilyon dolar olduğunu bu paranın dünya üzerindeki 200 devletin gelirinden daha fazla bir kaynak anlamına geldiğini belirtti.

Memur Sen Mersin Şube Başkanı Abdulla Çelik ise dünyada yetim kalan çocukların sayısının 400 milyonu aştığını belirterek, “Yapacak o kadar çok işimiz var. Sizlerle bu proje kapsamında çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları belki 20 kat artırırsak bir anlamı olacak. Çünkü yetimler bize Allah Resulünün emanetidir” dedi.

İHH Mersin Şube Başkanı Mesut Kayacı da Peygamber Efendimizin yetimlerin bir değer olduğuna ilişkin sözlerine atıf yaparak, cahiliye devrindeki zihniyetin yansımalarının bugün de maalesef görüldüğünü, hiç hak etmediği halde birçok çocuğun öksüz ve yetim bırakıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesinin nasıl yürütüleceğine ilişkin okul idarecilerine bilgilendirilmede bulunuldu.

24-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-2015
Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.