MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Adem KOCA’nın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Adem KOCA’nın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Adem KOCA’nın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Mesajı 

Eğitim-Öğretim Yılı boyunca yoğun bir çalışmanın ardından çocuklarımızı; ilim-irfan yuvasından, sevgi ve değer yuvası evlerine uğurlarken buruk bir sevinç yaşıyoruz. Bir zamanlar bizlerin de yaşadığı karne telaşı görüyorum ki, eski gücünden bir şey kaybetmemiş. Karneyi eline alan çocukların yaşamış oldukları o garip duyguyu, hepimiz yaşamışızdır. Mutluluk ve kederin bir araya geldiği başka anlar var mıdır acaba?

         İl Millî Eğitim Müdürü olarak varlık sebebimiz olan öğrencilerimizin bu anını paylaşmak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. İlimizin eğitimde kat ettiği yol, göstermiş olduğu başarı, en başta bu minik yüreklerin eseri. Bu sene de okullarımız, Türkiye çapında düzenlenen yarışmalarda, etkinliklerde ve projelerde göstermiş oldukları başarıları ile göz doldurdular. Öğrencilerimizi bu başarılarından dolayı gözlerinden öpüyorum.

Misyonumuzun gereği olarak, eğitimde kalitenin artırılması adına ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Okullarımızın fiziki şartlarının ve donanımlarının, eğitimde önemli bir yere sahip olduğunun bilincindeyiz. Ancak, unutmayın ki mekânı güzelleştiren ve anlamlı kılan insandır. Bizler sevgiyi ve saygıyı en büyük değer olarak kabul eden bir neslin evlatlarıyız. Bunun gereği olarak önce yapılması gereken, bilimsel gelişmelere açık, Millî kimliğini ve şahsiyetini kaybetmemiş sağlıklı bireyler yetiştirmektir.

Değerli Öğretmenlerimiz!

Eğitimde süreklilik, sadece öğrencilerle ilgili bir kavram değildir. Eğitim öğretmenleri de kapsayan bir süreçtir. Öğretmen, bilgiyi ve doğru davranışı öğrenciye daha etkili ve sağlıklı bir biçimde kazandırmak için kendini sürekli yenilemek zorundadır. Bu nedenle; eğitimde esneklik, dinamiklik, çeşitlilik ve pedagojik zenginlik sağladığımız sistemde öğretmenlerimizin, değişimi sınıftan başlatmak suretiyle İlimizde daha başarılı ve özverili çalışmalara imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Unutulmamalıdır ki, eğitimdeki üçgenin köşelerinin, matematik kurallarının ötesinde bir doğruda buluşması eğitimin en önemli hedefleri arasındadır.

Yarınımız, Geleceğimiz, Sevgili Çocuklarımız!

Biliyorum yoruldunuz. Güzel bir tatili hak ettiniz. Yoğun geçen bir yılın sonunda hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenmek sizin hakkınız. Ancak tatil etkinlikleri içerisinde, dinlenme ve eğlenceli vakit geçirmek kadar eğlenirken öğrenmek de çok önemlidir.

Yetenek, ilgi ve becerilerinize yönelik etkinlikler hem eğlenmenize hem de öğrenmenize yol açacaktır. Mersin bu anlamda bir imkânlar şehridir. Yüzmeden doğa sporlarına, hobi kurslarından dil eğitimine kadar uzanan seçenekler, yaz tatili planlarınız içinde değerlendirilmelidir.

Uzun süreli bilgisayar kullanmak ya da televizyon izlemek, fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkiler. Göz hastalıkları ve obezite gibi rahatsızlıkların kaynağı hareketsiz ve sabit bir yaşamın parçası olan bilgisayar ve televizyonun plansız bir şekilde kullanılmasıdır.

Sevgili Çocuklar!

Sağlığınız için “daha çok hareket et!” sloganını unutmayarak, tatilinizi planlayın. Bu tatilde daha çok sorumluluk alıp, “Başarabilirim” demenin tam vakti! Bütün bunların yanında sizden okumak ve yazmak gibi iki kutsal faaliyette bulunmanızı istiyorum. Kitap okuyarak, başka dünyaları keşfedin. Fakat sadece okumak yetmez, aynı zamanda yazmalısınız. Günlük yazabilirsiniz, hikâye yazabilirsiniz, şiir yazabilirsiniz, deneme yazabilirsiniz, yeter ki duygu ve düşünceleriniz yazıya dönüşsün. İşte o zaman Türkçe katında yaşamanın ayrıcalığını yaşar, “Türkçem benim ses bayrağım” diyen Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı daha iyi anlamış olursunuz. Gelecek senin, öğren, paylaş ve bundan dolayı mutlu ol!

Değerli velilerimiz!

Öncelikle velilerimize bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadıkları için teşekkür etmek istiyorum.

Karne; aile, okul ve çocuk arasında paylaşılan bir gelişim değeri olması gerekirken, tek başına bunun sorumluluğunu çocuğa yüklemek, karnenin veriliş amacına ters düşmektedir. Burada unutulmaması gereken nokta; alınan karne notlarının telafisinin her zaman mümkün olduğu ve iyi bir planlamayla bu sorunun aşılacağı gerçeğidir.    

         Hırslarımıza, yenik düşmeyelim, çocuklarımızı hırslarımızın ve bencilliklerimizin bir aracı olarak kullanmayalım. Karne bize bir yön çizer sadece, bu bakış açısı ile çocuklarımızın eksik olan yönlerini gidermek, başarılı yönlerini bulup bu alanda ilerlemelerini sağlamak sorumluluğunu birlikte taşıyoruz. Unutmayın ki hiç bir şey çocuklarımızdan değerli değildir.

Bu sorunların çözümünde; çocuklarımıza kitap okuma konusunda iyi bir model olabilmek çok önemli bir adımdır. Çocuklarımıza ders çalışma sorumluluğunu verirken; anne ve baba olarak çocuğun sorumluluklarını ne oranda paylaştığımız konusunda kendimizi bir kez daha sorgulamamız gerekiyor.

Akademik başarı ve kişilik özellikleri üzerine yapılan araştırmalar, başarılı çocukların en önemli özelliğinin sorumluluk olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle tatil boyunca çocukların yaş, gelişim özelliklerine uygun sorumluluklar verilmesi de önemlidir.

Çocuğumuza, aile içi çatışmalardan uzak, sağlıklı bir aile ortamı yaratabilmek adına, birlikte gerçekleştireceğimiz faaliyetler, oyunlar ve ortamlar hazırlanmalıdır. Böylece başarıların yükselmesi ya da başarısızlıkların ortadan kalkması için, yaz tatili, olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Başarının önündeki en önemli engel ya da başarısızlığın en önemli nedenlerinden biri olan zaman yönetimi, tatil planları yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bir değer olmalıdır.

Planlı uyku, yemek saatleri, kitap okuma ya da televizyon izleme ve bilgisayar kullanım saatleri gibi standart bir zaman yönetimi hem tatilin anlamlı bir şekilde geçirilmesini sağlayacak hem de okullar açıldığında çocuğun okula uyumu kolaylaştıracaktır.

Eğitim, bir toplumun varlık amacıdır. Bu amaçla vatanını, milletini, bayrağını seven bireyler yetiştirmek toplumun görevidir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda hiçbir zaman durmadan yürümek, tarihi kimliğini ve şahsiyetini kaybetmemek ve en önemlisi varlığımızı sürdürmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ni sonsuza kadar yaşatmak, eğitimdeki başarımıza bağlıdır. Atatürk’ün dediği gibi: “Tek bir şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak!”

Bu kutsal görevle yetiştirilmiş bir neslin doğması temennisiyle; başta sayın valimiz olmak üzere, tüm eğitim çalışanlarımıza ve velilerimize katkılarından dolayı teşekkür eder, öğrencilerimize huzur, sağlık ve başarıyla geçen güzel bir tatil dilerim.  Sevgi ve saygılarımla…

 

                                                          Adem KOCA

                                               Mersin İl Millî Eğitim Müdürü

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.