MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül Adana’da, Yabancı Öğrencilerin Eğitimi Toplantısına Katıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından UNICEF Türkiye temsilciliği ile birlikte Adana’da Yabancı Öğrencilerin Eğitimi konulu toplantı düzenlendi...
İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül Adana’da, Yabancı Öğrencilerin Eğitimi Toplantısına Katıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül Adana’da, Yabancı Öğrencilerin Eğitimi Toplantısına Katıldı

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından UNICEF Türkiye temsilciliği ile birlikte Adana’da Yabancı Öğrencilerin Eğitimi konulu toplantı düzenlendi. 

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük başkanlığında düzenlenen toplantıya 12 ilin İl Milli Eğitim Müdürleri, UNICEF yetkilileri, ilgili Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürleri, Geçici Eğitim Merkezlerinin Eğitim Koordinatörleri katıldı.

Mersin’i temsil etmek üzere İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül toplantıya katıldı. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış da İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül’e eşlik etti. 

Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaşanan kitlesel akından etkilenen illerde yürütülecek çalışmalarla ilgili istişarelerde bulunmak için düzenlenen toplantı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün açılış konuşmasıyla başladı.

 

Büyük: “Suriyeli Öğrencilerin Eğitimi Konusunda Kalıcı Çözümler Bulunması Bir Gereklilik Haline Geldi”

İlk zamanlarda yaşanan soruna geçici olarak baktıklarını belirten Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, gelinen son süreçte bunun böyle olmadığının anlaşıldığını söyledi. Büyük, kalıcı çözümler bulunmasının bir gereklilik haline geldiğini anlatarak son yayınlanan genelgenin bu gerekliliğin bir sonucu olduğunu belirtti.

Bu sorunun ne zaman biteceğinin de belli olmadığını sözlerine ekleyen Büyük, bu nedenle Bakanlık olarak kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

 

Bu Kanuni bir Görev Değil, İnsanlık Görevidir

Bir gün bu karışıklık bittiğinde ilgilendiğimiz bu insanlar ve çocukları yeni Suriye’yi inşa edecektir. O zaman bu insanlar bizleri ülkelerinde Türkçe olarak karşılayacaktır diyen Büyük, bu işi kanuni bir zorunluluk olduğu için değil, yürekten isteyerek yapmalıyız dedi.

 

Gül: “Yeni Genelgeyle Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Daha Düzeni ve Verimli Olacak” 

Toplantıda söz alan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül, Milli Eğitim Bakanlığının son yayınladığı genelgenin ülkemizde Suriyeli öğrencilere yönelik verilen eğitim hizmetlerini daha düzenli ve verimli hale getireceğini söyleyerek, uygulamada birliği sağlamak adına da bu toplantının çok yararlı olduğunu ifade etti.

Suriyeli öğrencilerin kayıt ve okullaşma işlemlerinin oluşturulan yeni bilişim sistemiyle yapılacak olmasının da il, ilçe ve okullarımızı rahatlatacağını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül, bu yeni sistemin Bakanlık açısından da takip ve denetimi kolaylaştıracağını aktardı.

 

UNICEF Sorumlusu Reccar: Temel Amacımız Bu Toplumsal Soruna Çözüm Bulmak

Kapanış konuşmasını UNICEF Acil Durum Eğitim Uzmanı Deema Raccar, yürüttükleri programın temel amacının Türkiye’de bulunan her yaştaki çocuğun örgün veya yaygın eğitime erişimini sağlamak olduğunu söyledi.

Acil bir durum söz konusu olduğunda minimum standartlarla hızlı bir şekilde çözümler bulunması gerektiğini anlatan Raccar, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı çalışmalara yapacakları desteklerle bu toplumsal sorunun çözüm bulacağına inandıklarını belirtti. 

 

Toplantı sonunda Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve UNICEF yetilileri bütün katılımcılarla tek tokalaşarak onları uğurladılar.


Adana ToplantıAdana ToplantıAdana ToplantıAdana ToplantıAdana Toplantı

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.