MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Suphi Öner Öğretmenevi VİP Salonunda yapıldı.Toplantıya;İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yalçın Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinatör İş Güvenliği Uzmanı Ahmet Özkul ve İlçe milli eğitim müdürleri katıldı.  

Toplantının açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yalçın Yılmaz, Milli Eğitim Müdürlüğü Olarak Bakanlık genelgesi doğrultusunda İş Sağlığı ve Güvenliği Birimini kurduklarını ve bu konuda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kurumlarına bağlı 1141 okul ve kurumda İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünü oluşturmak için ellerini taşın altına koyduklarını belirten Yılmaz, çalışma barışına katkıda bulunmak için ellerinden geleni hep birlikte yapmak durumunda olduklarını kaydetti.

Yılmaz, “Hedefimiz Mersin’de kamu kurumları arasın da İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında lider kurum olmaktır. Bir an önce okul ve kurumlarımızda bu konu ile ilgili çalışmaların başlatılması acil ve elzemdir. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili herhangi bir acı olayla karşılaşmadan bütün tedbirleri almalıyız. Müdürlüğümüzde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun gereklerini uygulamalıyız” dedi.

İş Güvenliği Uzmanı Ahmet Özkul ise 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının kurum yöneticilerine getirdiği yükümlülük ve sorumluluklara işaret ederek, risk analizleri ve acil durum planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Okul ve kurumlardaki tehlikelerin belirlenmesi için risk değerlendirmelerinin yapılması gerektiğini kaydeden Özkul, okul ve kurumlarda ki olası kazaların önüne geçmek için alınması gereken önlemler ve ilk yardım konularında bilgilendirmeler yaparak, katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Toplantıda; okullarda iş sağlığı ve güvenliği konularında Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı genelge doğrultusunda öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliği için okul/kurumlarına ait binalar ile eklentilerin uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığının incelemesinin yapılması kararlaştırıldı.

Okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması, talimata uygun olarak sağlık ve güvenlik açısından yeterliliğinin araştırılması, artırılması ve sürdürülebilirliğinde uygulamayı hayata geçirmek adına bir dizi kararlar alındı.             

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.