MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası Kutlandı

Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası Samiye -Naim Vakfı Anaokulunda gerçekleştirilen törenle kutlandı.

Törene; Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, Toroslar Kaymakamı Kaya Çıtak, İl Jandarma Komutanı Ömer Uyan, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mükerrem Ekinci, Trafik Denetleme Şube Müdürü Vekili Mehmet Nur Taşkın’ın yanı sıra öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ülkemiz devamlı büyüyen ve gelişen bir ülke olduğunu belirten Vali Çakacak yaptığı konuşmada, “Trafik haftası münasebetiyle trafik kazalarının insanlarımıza ülkemize verdiklerinin göz önüne konulması trafik kazalarına dikkat çekilmesi bu hafta dolayısıyla yapılacak etkinliklerle trafik kazalarının azaltılması yönünde bir bilinç oluşturulması amaçlanmaktadır” dedi.

Trafik kurallarına uyarak trafik kazalarını büyük ölçüde azaltılabileceğini vurgulayan Çakacak,  Aslında gideceğimiz yere hızlı gitmek yerine trafik kurallarına riayet ederek uygun hızda, kazasız belasız gitmek en güzelidir. Gerek sürücülerimiz ve gerekse yayalarımız olsun, trafikte sadece birkaç saniyelik bir sabır gösterirlerse ve trafik kurallarına azami ölçüde uyarlarsa kazaların büyük ölçüde azalacağını görebiliriz. Çünkü trafik kazalarının %98’i insan hatalarından kaynaklanmaktadır”

Her trafik kuralının bir nedeni olduğunu ifade eden İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ ise “her uyulmayan trafik kuralının da maalesef bir bedeli vardır.  Meydana gelen trafik kazalarında zarar görenlerin %50’sini korunmasız yol kullanıcıları oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2020 yılında ölüm ile sonuçlanan nedenler arasında trafik kazalarının 3. sırayı alacağı belirtilmektedir” şeklinde konuştu.

Baştuğ, anaokulu çağından başlayarak çocuklarımıza, devamında ise tüm topluma eğitim vererek bu oranı düşürmeye gayret ettiklerini belirterek, “Anaokulu seviyesinden başladığımız bu uygulamalı eğitim projesinin toplumumuza katman katman yayılacağını ümit ediyorum.”

Trafik kurallarının öğrenilmesi ve uygulanmasının önemine değinen İl Mili Eğitim Müdürü Vekili Ekinci ise bu kuralların sadece öğrenilmesinin değil günlük hayatta da içselleştirilerek uygulanmasının büyük önem arz ettiğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından yılın sürücüsü, yılın trafik görevlisi, yılın jandarma trafik görevlisi ve zabıta trafik görevlisi seçilen kişiler ödüllerini Vali Çakacak’ın elinden aldı.

Ödüllerin verilmesinin ardından anaokulu öğrencilerinin gösterisi sonrasında okul bahçesindeki trafik eğitim parkında anaokulu öğrencilerine yönelik Trafik Polislerinin eşliğinde uygulamalı eğitim aldı.

Törende ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ortaklığında yürütülen ‘Trafik Bilinciyle Güvenli Geleceğim Projesi’nin tanıtımı da yapıldı.

11-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-2016


 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.