MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Meslek Liselerindeki Hemşirelik Eğitiminin Kalitesini Yükseltiyor!

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanıp koordine edilen “AB Boyutunda Pediatri Uygulamaları ve Hemşirelerin Avrupa´da Stajı” adlı Erasmus+ LDV projesi son buldu. 
Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Meslek Liselerindeki Hemşirelik Eğitiminin Kalitesini Yükseltiyor!

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Meslek Liselerindeki Hemşirelik Eğitiminin Kalitesini Yükseltiyor

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanıp koordine edilen “AB Boyutunda Pediatri Uygulamaları ve Hemşirelerin Avrupa´da Stajı” adlı Erasmus+ LDV projesi son buldu. Projenin hareketliliği 1-28 Haziran 2014 tarihleri arasında İspanya’nın Madrid kentine yapılmıştı.

Proje kapsamında, AB ülkelerinde verilen pediatri alanındaki hemşirelik eğitimlerinin incelenerek, öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim alması ve iş hayatına sahip olmasını sağlamak, iş dünyasının ihtiyaçları ile mesleki eğitimin ihtiyaçlarını karşılıklı gidermek, alanında tercih edilen öz güvenleri ve nitelikleri yüksek bireyler yetiştirmek ve DPT´nin kalkınma planında belirtilen sağlık alanındaki hedeflere katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu anlamda proje hareketliliği öncesinde Türkiye´de yapılan hazırlık çalışmaları, araştırmalar ve sunumlar tamamlanarak öğrencilerin AB boyutunda mesleki deneyim kazanmaları sağlanmıştır. Projemizin hareketliliği Madrid, İspanya’da, 01.06.2014-28.06.2014 tarihleri arasında 4 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Proje amaç ve hedefleri doğrultusunda yapılan staj ve eğitim çalışmaları sonrasında ilimizdeki 4 farklı sağlım meslek lisesinden seçilen ve her okuldan bir alan dersi öğretmenlerinin eşlik ettiği 32 katılımcı öğrencimizin projeden beklentileri karşılanmıştır. Bu doğrultuda; öğrencilerimiz İspanya´da pediatri alanında hemşirelik mesleğindeki iyi uygulamaları yerinde inceleyerek teorik ve pratiği bütünleştirebilmiş, farkındalıkları artmış, mesleki ve dil becerileri gelişmiş, farklı kültürleri tanıma şansı bulmuş, bilgi ve kazanımlarını kendi okul ve kurumlarında paylaşarak yaygınlaştırmaya katkı sunmuştur. Yerelde yapılan hazırlıklar ve hareketlilik sırasında yapılan staj ve eğitim çalışmaları proje amaç ve içeriğine uygun yapılmış ve planlanan çıktılara ulaşılmıştır. Alınan eğitimler sonunda katılımcılara ev sahibi kurum tarafından verilen sertifikalar, katılımcıların gelecekteki iş imkanlarına katma değer sağlayacaktır.

 

Proje kapsamında, Anamur- Silifke-Erdemli-Mezitli İlçelerindeki Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümünde eğitim görmekte olan 15-17 yaş aralığında olan 32 öğrenciye yurtdışında staj imkânı sunulmuştur. Öğrenciler yurtdışındaki hastanelerde gözlem ve staj yapmışlar, akademisyenlerden alanları ile ilgili kurslar almışlar bunların yanında Flamenko ve İspanyolca kursu gibi kültürel aktivitelere de katılmışlardır.

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.