MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin Tanıtım Günlerinin bu yılki sloganı “Yeryüzü Cenneti Mersin”

Mersin Tanıtım Günlerinin bu yılki sloganı  “Yeryüzü Cenneti Mersin”

Mersin Tanıtım Günlerinin bu yılki sloganı  “Yeryüzü Cenneti Mersin”

Bu yıl ikincisi yapılan Mersin Tanıtım Günleri “Yeryüzü Cenneti Mersin” sloganıyla ziyaretçilerle buluştu. Atatürk Kültür Merkezinde yapılan resmi açılışa;  Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Elvan, Mersin Tanıtım Günlerinin sıradan bir tanıtım organizasyonu olmadığını belirterek, burada sadece Mersin’in turizmi ve sanayisinin tanıtılmadığını söyledi.

Bu organizasyonun sadece Mersin ilinin tanıtımı olmadığını anlatan Elvan, burada aynı zamanda büyük Türk kültürüne karışan ana damarlardan biri olan Mersin’in kültürel kimliğinin de temsil edildiğini kaydetti.

Açılış konuşmasının ardından Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan tarafından kesilen cezerye vatandaşlara dağıtıldı. Sonrasında Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ve Mersin Valisi Özdemir Çakacak stantları gezerek sergilenen ürünlerle ilgili bilgi aldı.


Halk Eğitim Merkezlerimiz Göz Doldurdu

                 4 Merkez İlçe´den Mersin Tanıtım Günlerin´de Müdürlüğümüzü temsil eden Halk Eğitim Merkezlerimiz unutulmaya yüz tutmuş Mersin el sanatlarını standlarında sergiledi. Ziyaretçilerden büyük ilgi gören ürünler Mersin´in tanıtımına katkı sağladı.

Mersin Olgunlaşma Enstitüsü’nün defilesi Büyük Beğeni Topladı

Ankara’da Mersin Günleri etkinliklerinde Mersin Olgunlaşma Enstitüsünün 52 adet kıyafetten oluşan narenciye, Yörük, iğne oyası ve Osmanlı temalı koleksiyonu yapılan defile ile sergilendi.

Büyük beğeni toplayan defilede geleneksel el sanatlarını, giyim tarihini ve kültürümüzü araştırarak özelliklerini bozmadan modernize ettiklerini belirten Enstitü Müdürü Şükriye İnan,  arşivleme ve çağdaş tasarımlarla tarihimizi en iyi şekilde duyurmak için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini söyledi.

Mersin ili ve ile bağlı belediyelerin tanıtılması ayrıca Mersin’in ekonomik yapısının, kültürel değerlerinin, damak tadının, müziğinin, el sanatlarının tanıtılması amaçlandığı programa Mersinde bulunan belediyeler, dernek ve vakıfların yanı sıra birçok özel kuruluş ve kamu kuruluşları da stant açarak katkı verdi. Bu stantlarda yöresel ürünlerin tanıtımının yanı sıra satışı da gerçekleştirilecek.

Mersin Tanıtım Günleri boyunca Türkiye çapında tanınmış sanatçıların yanı sıra yöresel sanatçılar, ozanlar ve âşıkların da sahne alacağı konserler, halk oyunları, defileler, sergiler ve imza günleri düzenlenecek.

28 Nisan 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezinde Ankaralıların ziyaretine açık olacak.

28-04-201629-04-201629-04-201629-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-2016

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.