MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin’de 20 bin Suriyeli Çocuk Okula Kazandırıldı

Mersin’de 20 bin Suriyeli Çocuk Okula Kazandırıldı

Mersin’de 20 bin Suriyeli Çocuk Okula Kazandırıldı

Son açılan Geçici Eğitim Merkezleri ve okullara kayıt edilen çocuklarla birlikte okula kazandırılan Suriyeli çocuk sayısı 20 bini buldu.

İlimizde Geçici Eğitim Merkezi Oluşturma Çalışmaları Devam Ediyor 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okula gidemeyen Suriyeli çocukların okula kazandırılması için ihtiyaç duyulan alanlarda Geçici Eğitim Merkezleri kurulmaya devam ediliyor.

Merkezlerin oluşturulması ve mersin ilinde ikamet eden Suriyeli çocuklara nitelikli eğitim hizmetinin sağlanması için Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Sivil Toplum Kurumları ve eğitim dernekleri arasında işbirliği protokolleri imzalanıyor.

Sivil Toplum Kurumları ve eğitim dernekleri ile imzalanan protokoller sonucunda Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı faaliyet yürütmek üzere Suriyeli çocukların eğitim göreceği Geçici Eğitim Merkezleri oluşturuluyor.

Bin Suriyeli çocuk daha okula kavuştu

Son olarak Mersin İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Mersin İHH) ve Suriyeli Çocukları Koruma ve Yaşatma Derneği ile işbirliği protokolü imzalandı.

İmza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Yabancılara Yönelik Eğitim Hizmetleri sorumlusu Şube Müdürü Murat Bağış, Mersin İHH Başkanı Mesut Kayacı, Suriyeli Çocukları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Said Muhammed ve dernek yöneticileri katıldı.

İmzalanan bu protokoller sonucunda Tarsus’ta 1 ve Akdeniz’de 1 olmak üzere 2 Geçici Eğitim Merkezi daha açılarak ilk aşamada 1000 Suriyeli çocuk okula kazandırıldı.

Koca, “Okul çağındaki bütün Suriyeli çocukları okulla buluşturmayı hedefliyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi gereği Mersin ilimizde Yabancılara yönelik eğitim öğretim faaliyetleri ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulduğunu anlatan Milli Eğitim Müdürü Koca, bu birim aracılığıyla Suriyeli öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarına başlandığını söyledi.

İlimizde ikamet edip okul çağında olduğu halde okula devam etmeyen Suriyeli çocukların tespit edilebilmesi, onlara ulaşılması ve onların okullaşmalarının sağlanması için Milli Eğitim Müdürlüğünce çeşitli çalışmalar yapıldığını söyleyen Koca, Suriyeli çocukların okullara ve Geçici Eğitim Merkezlerine kaydedildiğini belirtti.

Mersin’de 20 bin Suriyeli Çocuk Okula Kazandırıldı

Yaklaşık 5 bin Suriyeli öğrencinin sınıf seviyeleri belirlenerek Bakanlığımıza bağlı okullarımıza yerleştirildiğini, yaklaşık 15 bin öğrencinin de Geçici Eğitim Merkezlerine kayıt edildiğini söyleyen Yabancılara Yönelik Eğitim Hizmetleri sorumlusu Şube Müdürü Murat Bağış toplam 20 bin Suriyeli çocuğu okula kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Son açılacak olan Geçici Eğitim Merkezi ile birlikte Mezitli’de 6, Akdeniz’de 5, Yenişehir’de 3, Toroslar’da 2, Erdemli’de 1, Silifke’de 1 ve Tarsus’ta 1 olmak üzere Mersin genelinde toplam 19 adet Geçici Eğitim Merkezi açılmış oldu.

08-04-201608-04-2016
08-04-2016
08-04-201608-04-201608-04-2016

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.