MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı “Bireyden İnsana” temalı 1. Eğitim Kongresi Antalya’da Toplandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 28-30 Kasım tarihleri arasında Antalya’da “Bireyden İnsana” başlıklı Eğitim Kongresi düzenlendi.
Milli Eğitim Bakanlığı “Bireyden İnsana” temalı 1. Eğitim Kongresi Antalya’da Toplandı

Milli Eğitim Bakanlığı “Bireyden İnsana” temalı 1. Eğitim Kongresi Antalya’da Toplandı

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 28-30 Kasım tarihleri arasında Antalya’da “Bireyden İnsana” başlıklı Eğitim Kongresi düzenlendi.

Kongreye Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr Yusuf Tekin, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey Bürokratları, 81 İl Milli Eğitim Müdürleri ile Özel Okul ve Kurum yetkilileri katıldı. Kongreye İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül de katıldı.

Kongrenin Açılış Konuşmasını Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof Dr. Ziya Selçuk yaptı. 

 

Tekin: Eğitimde özel sektörün payı yeterli değil

Milli Eğitim Müsteşarı Doç. Dr Yusuf Tekin de bir konuşma yaptı. Tekin, konuşmasında eğitimde Özel Sektörün payının yeterli olmadığını belirterek Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitimde özel kurumların payını artırmak için çalıştıklarını kaydetti. Düzenlenen bu kongre ile çalışmaların daha hız kazanacağı inancında olduğunu anlatan Milli Eğitim Müsteşarı Doç. Dr Yusuf Tekin Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen ve katkı veren herkese teşekkür etti.

 

Kapanış konuşması Bakan Nabi Avcı tarafından yapıldı

Eğitim Kongresi’nin kapanışında “21. Yüzyılda Eğitim Nasıl Olmalı” konulu bir konuşma yapan Bakan Avcı; Yıldızlı bir gecede gökyüzüne bakıldığında milyonlarca yıldız görüldüğünü, oysa gök bilimcilerin bu yıldızların birçoğunun artık olmadığını, yıldızların milyonlarca ışık yılı uzakta bulundukları için yansımalarının halen görülebildiğini söylediklerini anlattı.

Sosyal kurumlarda da benzer bir yanılsama olduğunu düşündüğünü ifade eden Bakan Avcı, şöyle devam etti:

 

Bakan Avcı: Eğitim çok hızlı değişen gelişmesi gereken bir süreçtir

"Bir zamanlar reel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış, kurulmuş pek çok müessese veya anlayış, artık kendini hazırlayan o şartlar ortadan kalktığı için fiili varlıkları sona ermiş olmakla birlikte, hala görüntüde varlıklarını sürdürüyor. Eğitim gibi çok hızlı değişen veya gelişen bir süreçler toplamında bu tür yıldızlar görünmeye devam ediyor. Bunların hangileri olduğunu, gerçekten miadını doldurmuş olanlarla yeni yeni görmeye başladığımız veya doğdukları halde bize henüz ışıkları ulaşmadığı için varlıklarının farkında olmadığımız eğitim kurumları, yeni anlayışlar nelerdir, bunların tartışıldığı bir kongre oldu. Hem bugünkü durumumuzu hem dünkü şartlarımızı hem de muhtemel gelecek tasavvurlarımızı enine boyuna konuşma, tartışma fırsatı bulduğumuzu biliyorum."

Bakan Avcı, 21. yüzyılda ve daha sonrasında olması gerekenleri, olabilecekleri, olmasını istediklerinin tartışılırken, bir yandan da tüm bunlar olup bitene kadar veya olurken işlerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Çocuklarımızın 21. yüzyıl eğitimi için düşünmeye başladık, düşünüyoruz ama henüz sonuç alamadık" diyen Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"O zamana kadar ´hepiniz tatil yapın´ desek herhalde çok hoşlarına giderdi ama bunu yapma şansımız yok. Bunu 4+4+4 düzenlemesine geçilirken de otoyolda 150 kilometre hızla giden bir otobüsün rektifiye edilmesine benzeterek anlatmaya çalışmıştık. Bir yandan otobüs yoluna devam edecek, bir yandan yolculara vaat edilen illere bunları ulaştırmamız gerekiyor. Bir yandan da otobüsün motorunda, lastiklerinde değişiklikler yapacağız. Otobüs yola devam ederken bu tabi hiç kolay değil. Şimdi konuştuklarımız da buna benziyor."

 

Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere Bakan Avcı tarafından plaket verildi

Bakan Avcı, konuşmasının ardından kongrenin düzenlenmesine katkı ve destek veren kurum ve kuruluşlara plaket verdi.

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.