MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MTSO Personel Belgelendirme Merkezi Kurulum ve İşletilmesi Proje Toplantısı

MTSO Personel Belgelendirme Merkezi Kurulum ve İşletilmesi Proje Toplantısı

MTSO Personel Belgelendirme Merkezi Kurulum ve İşletilmesi Proje Toplantısı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından organize edilen Personel Belgelendirme Merkezi Kurulum ve İşletilmesi Projesi Toplantısı Divan Otelinde yapıldı. Toplantıya; Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Kutlu ve SGK İl Müdür Vekili Suat Turanlı hazır bulundu.

MTSO Başkanı Aşut, içinde bulunduğumuz yüzyılın ekonomi, teknoloji, bilgi ve buna bağlı olarak her an yeni becerileri gerektiren, mesleklerin değiştiği bir çağ olarak nitelendirdi.

Mesleki standart ve yeterlilik sistemlerinin yeniden yapılandırılması her ülkenin ulusal öncelikleri arasında yer aldığını belirten Aşut, mesleki standart ve yeterlilik sistemi ile eğitim ve öğretim sisteminin kalitesini artıracak, istihdam ve eğitim arasındaki ilişkiyi güçlendirecek bir ulusal yeterlilik çerçevesi oluşturulmasının Türkiye’nin de öncelikleri arasında olduğunu ifade etti.

VOC-Test Merkezleri-2 Hibe Programı kapsamında ‘MTSO Personel Belgelendirme Merkezi Kurulumu ve İşletilmesi’ adı ile bir proje sunmuş ve değerlendirmeler sonucunda Türkiye genelinde kabul edilen 14 projeden biri olduğunu kaydeden Aşut, “Proje ile Odamız, ilimiz için büyük önem taşıyan dış ticaret ve lojistik sektörüne yönelik beş adet Ulusal Yeterlilik ve bir adet Ulusal Meslek Standardı hazırlayacak, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş ‘Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ kurarak Mersin’den tüm Türkiye’ye hizmet verecektir” dedi.

MTSO Personel Belgelendirme Merkezi Projesi

Dış Ticaret ve Lojistik alanında personel sınav ve belgelendirme hizmeti Türkiye’de ilk defa MTSO çatısı altında kurulacak olan ‘MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ tarafından verilecek.

Bu kapsamda MTSO, Dış Ticaret ve Lojistik alanında 5 yeterlilik ve bir de ulusal meslek standardı oluşturuyor.

TÜRKAK akreditasyonu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkilendirmesi ile kurulacak olan ‘MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ tarafından yapılan sınavlarda başarılı olan katılımcılara verilecek olan ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ise tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacak. Bu sayede belge sahibi çalışanlar Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da rahatlıkla çalışabilme imkânı yakalayacak. 

07-10-201607-10-2016 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.