MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve UNICEF yetkilileri İlimizde Eğitim Gören Suriyeli Çocukların Karne Sevincine Ortak Oldu

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve UNICEF yetkilileri İlimizde Eğitim Gören Suriyeli Çocukların Karne Sevincine Ortak Oldu

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve UNICEF yetkilileri İlimizde Eğitim Gören Suriyeli Çocukların Karne Sevincine Ortak Oldu

Birinci Eğitim Öğretim döneminin sona ermesi nedeniyle Mezitli 1 Nolu Geçici Eğitim Merkezinde karne dağıtım programı yapıldı.

Öğrencinin eğitim gördüğü Geçici Eğitim Merkezinde düzenlenen karne törenine; Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Top, Yabancılara yönelik yürütülen eğitim hizmetlerinden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış, İl ve İlçe Şube Müdürleri, UNICEF yetkilileri Okul Müdürleri, Geçici Eğitim Merkezi Koordinatörleri, Suriyeli öğretmenler, öğrenciler ve Suriyeli veliler katıldı.

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve UNICEF yetkilileri girişte Suriyeli öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı.

 

Yılmaz: “Suriyeli çocuklara hem okulumuz hem gönlümüzü açtık”

Program Mezitli 1 Nolu Geçici Eğitim Merkezi Koordinatörü Atilla Yılmaz’ın konuşmasıyla başladı.

Geçici Eğitim Merkezi ile ilgili bilgi veren Yılmaz, yaptıkları akademik ve sosyal çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Okulları olduğu kadar gönüllerini de Suriyeli çocuklara açtıklarını söyleyen Yılmaz, konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Barış Dünyada Barış sözüyle bitirdi.  

 

Bağış: “Vatanlarından kopan on binlerce Suriyeli çocuğu yeniden hayatla buluşturma kaygısıyla çalışıyoruz”

Her bir Suriyeli çocuğu kıyıya vuran deniz yıldızları misali yeniden hayatla buluşturma arzusuyla çalışmalara başladıklarını söyleyen Yabancılara Yönelik Yürütülen Eğitim Hizmetlerinden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış, her biri ayrı bir acı ve dramla vatanlarından kopup ülkemize sığınan bu çocuklara yeniden umut ve ışık olmak kaygısıyla çalıştıklarını ifade etti.

Bugün itibariyle 5 ilçemizde oluşturmuş olduğumuz 15 Geçici Eğitim Merkezimizde 15 Koordinatörümüz, 60 Türkçe öğretmenimiz, 732 Suriyeli öğretmenimiz ve 12 bin 590 Suriyeli öğrenci olduğunu anlattı. Resmi okullara kayıt etmiş oldukları 4 bin 377 öğrenciyle birlikte toplam 16 bin 967 Suriyeli öğrenciye eğitim hizmeti verdiklerini sözlerine ekledi.

Geçici Eğitim Merkezlerinde gönüllü olarak eğitim faaliyetlerine destek olan 732 Suriyeli öğretmene yönelik Türkçe kursları da açtıklarını söyleyen Bağış, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük: “Suriyeli çocukları kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz”

Suriyeli öğrencilerin karne sevincini paylaşmak ve mutluluklarına ortak olmak için Mersin’e gelen Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük de bir konuşma yaptı. Yaşanan iç karışıklılar ve savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeliye kapılarını olduğu kadar gönüllerini de açtıklarını belirten Büyük, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da hizmet verdiklerini ifade etti.

Her Suriyeliye Ensar-Muhacir anlayışıyla baktıklarını ve bütün çocukları kendi öz çocukları gibi gördüklerini söyleyen Büyük, kanuni bir görev olarak değil gönülden bir anlayışla çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

Büyük: “Türkiye’de yetişen Suriyeli çocuklar geleceğin Suriye’sini inşa edecek”

Türkiye’de 2,5 milyonu aşkın Suriyeli ağırladıklarını ifade eden Büyük, yaklaşık 500 bin Suriyeli çocuğa eğitim hizmeti verdiklerini kaydetti. Ömürlerinin birkaç yılını kaydeden Suriyeli çocukların kayıp bir nesil olmaması için tatillerde bile eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini anlattı.

Türkiye’de yetişen Suriyeli çocukların geleceğin Suriye’sini inşa edeceğini söyleyen ve inşa edilecek yeni Suriye’de kendilerini bu çocukların karşılayacağının altını çizen Büyük, Suriyeli çocuklara seslenerek bu ülkenin Cumhurbaşkanından sınıftaki öğretmenine kadar herkesin kendilerini çok sevdiğini söyledi.

 

Suriyeli öğrencilerin etkinlikleri büyük beğeni gördü

Konuşmaların ardından Geçici Eğitim Merkezinde öğrenimlerine devam eden Suriyeli öğrencilerin hazırladığı şiir, müzik ve halk oyunlarından oluşan etkinlikler sunuldu.

Bütün Suriyeli öğrenciler adına Türkçe olarak bir konuşma yapan Homam Alzaher ve Arapça bir konuşma yapan Jamila Attahan çocuk kalpleriyle duygularını dile getirdiler.

Müsteşar Yardımcısı Büyük çocukları yanına davet ederek kendileriyle bir süre sohbet etti.  

Suriyeli öğrencilerin etkinlikleri Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve diğer misafirlerden büyük alkış aldı.


Başarılı öğrencilere bisiklet hediye edildi

Geçici Eğitim Merkezinde öğrenim gören yetim çocuklar arasında ders başarısı en iyi olan ilk beş öğrenciye Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bisiklet hediye edildi. Öğrenciler bisikletlerini Müsteşar yardımcısı Yusuf Büyük’ün elinden aldılar.

Suriyeli öğrencilerin eğitimi yaptığı katkılar nedeniyle Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’e Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Top tarafından Suriye işi plaket takdim edildi.

Program, sınıflarda karne dağıtımıyla devam etti. Suriyeli öğrenciler karnelerini kitap hediyesiyle birlikte Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün elinden aldılar. Karne dağıtımı esnasında sınıflarda renkli görüntüler yaşandı.

 

Program Suriye yöresine ait ikramlar ve hatıra fotoğrafları çekimleriyle sona erdi

Suriyeli öğretmenler tarafından hazırlanan Suriye yöresine ait ikramlar ve öğrencilerle çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.

 

22-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-201622-01-2016

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.