MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Osmanlı Türkçesi Kursları Sertifika Töreni

Osmanlı Türkçesi Kursları Sertifika Töreni

Osmanlı Türkçesi Kursları Sertifika Töreni

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen Osmanlı Türkçesi Kurslarının sertifika töreni Mersin Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Konferans Salonunda yapıldı.

Törene; İl Milli Eğitim  Şube Müdürü Mustafa Kabul, Hayrat Vakfı Mersin Temsilcisi Necdet Canbaz, Hayrat Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Said Yavuz ve kursiyerler katıldı. Kura’n-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program Hayrat Vakfı Tanıtım Videosu ile devam etti.

Sertifika Töreninde konuşan Milli Eğitim  Şube Müdürü Kabul, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem Koca’nın yoğun programı nedeniyle sertifika törenine katılamadığını belirterek, Milli Eğitim Müdürümüzün selamını salonda bulunanlarla paylaştı.

 Kabul, “Milletleri millet yapan ve o milleti diğer milletlerden ayıran temel esaslardan birisi de o milletin kullandığı dil ve alfabesidir. Dil; fikir dünyasının tezahürü ve kendini ifade edebileceği iletişim aracıdır. Milletin hatırası, ruhu, özü ve mayasıdır” dedi.

Osmanlıcanın atalarımızın kullandığı ve bize bıraktığı en zengin, en güzel, en seçkin miras olduğunu kaydeden Kabul, “Kur’ân harfleriyle yazılan ve yazılışının güzelliği insanları kendine hayran bırakan Osmanlıcanın zenginliği sadece geçmiş tarihimizin parlak bir eseri olmasından dolayı değil, aynı zamanda Türkçe, Arapça ve Farsça kelimelerinin seçkinliği ve cümlelerin tertibinden de kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının değişik konularda çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığı gibi Hayrat Vakfıyla da 2012 Yılında “Osmanlı Türkçesi eğitimi ve Kuranı Kerimi okuma, anlama ve yorumlama eğitimleri düzenlenmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandığını ifade eden Kabul, sözlerine şöyle tamamladı: “İmzalanan bu Protokol kapsamında Hayrat Vakfının destekleriyle Halk Eğitim Merkezlerinde Osmanlıca Kurslarının açılması sağlanmış olup; Kayıtlarımıza göre Temmuz 2012 tarihinden bu güne kadar İl merkezi ve ilçelerinde 68 kurs açıldığı ve 2 bin 444 kursiyere eğitim verilerek bin 691 kursiyere sertifika düzenlendiği belirlenmiştir. Düzenlenen sertifikaların bir bölümünü de bugün sahiplerine dağıtmak üzere buradayız” şeklinde konuştu.

Hayrat Vakfı Mersin Temsilcisi Necdet Canbaz da kültürün bir milletin öz benliği olduğunu ifade ederek, “Bir millet, kültürünü oluşturan unsurları yani dinini, dilini, gelenek ve göreneklerini, sanat eserlerini, tarih bilincini ve dünya görüşünü yaşatabildiği ve sonraki nesillere aktarabildiği ölçüde tarih sahnesinde yaşamaya devam eder. Bütünlüğünü korur. Fakat bu kültürel kodlarını koruyamazsa, yaşatamazsa o millet ve medeniyet asimile olmaya, değişmeye, bozulmaya ve kaybolmaya mahkûmdur” dedi.

Osmanlı Türkçesi olarak tabir edilen Tarihî Türkiye Türkçesi’ni bir yazı dili olmaktan öte, ayrı bir lisan zannedenlerin sayısının maalesef hiç de az olmadığını belirten Hayrat Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Said Yavuz ise “Yedi asır cihana hükmetmiş bir milletin çocukları, artık önüne konulan çevirilerin dışında, atalarının bugüne kadarki kültür birikiminden istifade edememektedirler. Osmanlıcayı öğrenmek, öz yurdunda kendi kültürüne yabancı kalmış bir neslin vicdan muhasebesinde, ecdadına ve tarihine karşı vadesi çoktan dolmuş bir fikir borcudur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerler tarafından Osmanlıca Metin Okuması ve Mersin Elmas Kalem Derneği Atınbaşak Çocuk Kulübü’nün hazırlamış olduğu Hilyei Şerif Gösterisi ile devam eden programın sonunda kursiyerlere sertifikaları verildi.

12-04-201612-04-201612-04-201612-04-2016Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.