MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Polis Amca Kütüphanelerinin Açılışı Yapıldı

Polis Amca Kütüphanelerinin Açılışı Yapıldı

Polis Amca Kütüphanesinin Açılışı Yapıldı

Mersin Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yapılan Polis Amca Kütüphaneleri Projesi kapsamında Menteş Ortaokulunda kütüphane açılışı yapıldı.

Açılışa; Vali Yardımcısı Mahmut Halhal, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Hacı Ahmet Önel ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Emniyet Müdürlüğü uhdesinde görev yapan Toplum Destekli Şube Müdürlüğü tarafından bir önceki yıl yapıldığı şekliyle hazırlanan Polis Amca Kütüphaneleri Projesinin bu yıl itibari ile sona erdiğini söyledi.

Projenin 7 ayrı okulda yürütüldüğünü bildiren Baştuğ, bu okulların ayrı ayrı kütüphanelerin yaptırıldığını ayrıca bin 200 adet kitap ile donatıldığını belirterek, “Proje süresince kütüphane kurulan okullarımızda ayrıca kitap okuma yarışması yapılmıştır. Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden oluşturulan komisyon tarafından dereceye giren öğrenciler tespit edildi”

 Yarışmaya 6 okulda toplam 480 öğrencinin katıldığını ifade eden Baştuğ, “Her okulumuzun birincilerine tablet bilgisayar alınmıştır. Ayrıca 78 öğrenci görevliler eşliğinde Çanakkale ve İstanbul’daki tarihi ve kültürel yerler gezdirilerek bilgilendirilmeleri sağlandı. Proje çerçevesinde öğrenci, aileleri ve çevreleri ile birlikte yaklaşık 15 bin kişiye ulaşılmıştır”

Projeye destek veren herkese teşekkür eden Baştuğ, “Projeye maddi destek sağlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, projedeki yapıcı ve yönlendirici desteği nedeniyle de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkürlerimizi arz ediyorum”

Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’da “Bu derece önemli bir projede bizleri buluşturan Emniyet Müdürlüğümüze çalışmalarından dolayı teşekkürü borç biliyorum. Eğitimin vaz geçilmez iki öğesi var: bunlardan bir tanesi öğretmen diğeri ise kitaptır”

İnsanlık tarihi boyunca milletlere peygamberler gönderildiğini hatırlatan Koca, “Bu dinleri de insanlara anlatmak üzere kutsal kitaplar gönderilmiş. Bir çok peygamberinde özel bir mucizesi var. Bu mucizelerden birkaç tanesini hatırlarsak bunlardan biri Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi, Hz. Musa’nın denizi asasıyla bölmesi ve Son Peygamber Hz. Muhammed’in son mucizesi Kur’an…” şeklinde konuştu.

Koca, milletleri ve toplumları doğru yola ileten kutsal kitapların şu anki temsilcisinin kitaplar, peygamberlerin hâlihazırdaki temsilcisinin ise öğretmenler olduğunu aktardı.

Kitabın insanlara yaptığı katkıyı kelimelerle anlatmanın kifayetsiz olduğunu anlatan Koca, “Geçtiğimiz hafta Mersin’de ilk defa düzenlenmiş olan Kitap Fuarı vesilesiyle özellikle CNR Fuarcılığa, Büyükşehir Belediyemize, Müdür Yardımcımız Serbülent Beye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu yıl yapılan kitap fuarına katılımın yüksek olduğunu ve seneye yapılacak olan fuara hazırlık çalışmalarının şimdiden yapıldığını açıklayan Koca, “Mersin halkı okumaya ve kitaba ehemmiyet veriyor. Kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza kazandırdığımız takdirde onların gelecekle ilgili kaygı ve sıkıntılarının çözüleceğine inanıyoruz. Kitap okuyan bir nesil geleceğini en güzel şekilde planlayacaktır. Okuma alışkanlığını kazandırdığımız öğrencinin ne iş yaparsa yapsın iyi ve doğru insan olacağını düşünüyoruz” dedi.

Koca, sözlerini şöyle tamamladı: Bu kapsamda Polis Amca Kütüphanelerini yapılmasına katkı sağlayan bizleri de proje ortağı yapan Emniyet Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Okullarımıza özellikle kitaba olan katkılarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmanın siz öğrencilerimize güzellikler ve artı değer katmasını diliyorum”

Konuşmalarının ardından Vali Yardımcısı Mahmut Halhal, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Milli Eğitim Müdürü Adem Koca tarafından kurdele kesilerek Polis Amca Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi.

08-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-201508-12-2015

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.