MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Değerlendirme Çalıştayı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Değerlendirme Çalıştayı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Değerlendirme Çalıştayı başladı. Suphi Öner Öğretmenevi Anamur Salonunda gerçekleştirilen çalıştaya; Bakanlık Müşaviri Ercan Demirci, Daire Başkanları Elif Bakar, Veysel Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat Bağış, Behzat Eğilmez ile rehber öğretmenlere katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Bakanlık Müşaviri Demirci, “Çocuklarımızın geleceklerini şekillendirmek hususunda büyük bir sorumluluğu üzerimizde taşıyoruz. Yaklaşık 3 yıldan bu yana Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınav Siteminin uygulamasını yaşıyoruz. Daha önceki sınav sistemi çocuklarımızın ortaokul boyunca kazandıkları birikimin birkaç saat içerisinde masaya yatırılması şeklindeydi” dedi.

Sınavlarla aslında öğrencileri değil Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizatihi kendilerini sınadıklarını anlatan Demirci, sınav sisteminin revizyona tutulmasına ilişkin kararın değişik paradigmaların değerlendirilmesi sonucunda kararlaştırıldığını kaydetti.

Değişimin sadece sınav sisteminin adının değişmesi anlamına gelmediğini bildiren Demirci, “Bu değişim bir yaklaşımın, bir felsefenin değişimi anlamına geliyor. Bu değişimle okula odaklanacağız. Öğretmenlerimizin yapmış olduğu sınavların etkisini daha da artırmakla bu yöntemi hayata geçireceğiz. Öğretmenlerimizin yapmış olduğu bir sınavı birinci ve ikinci dönem merkezi yapacağız. Çocuklarımızın 3 yıl boyunca ki okul performansı ile 6 dersten yapacağımız merkezi sınav ile ortaya çıkan netice çocuklarımızın lise hayatı ile ilgili bir başlangıç teşkil edecek” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Koca ise çalıştayın Mersin’de yapılmasının kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, çalıştayın eğitim hayatımıza ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.

Eğitim sistemimizin ciddi eleştirilere maruz kaldığını ifade eden Koca, “Bu nedenle bu gibi çalışmaların eksikliklerimizi görmek, kendimizi yenilemek adına çok ciddi kazanımlar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Koca, sözlerini şöyle tamamladı: “Çalıştayın öncelikle ülkemize ve bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum”

Konuşmaların ardından 8.sınıflar merkezi ortak sınavlarında çıkan sorulardaki kazanımlar soru tipleri, açık uçlu sorulara geçiş yapılamayacağı ve soru kalitesi konuları masaya yatırıldı.


06-01-2016
06-01-201606-01-201606-01-201606-01-201606-01-2016

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.