MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi” Tanıtım Programı Yapıldı

“Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi” Tanıtım Programı Yapıldı

“Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi” Tanıtım Programı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğün ARGE Biriminin hazırladığı ve Orman Bölge Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen “Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi” ile Mezitli Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bulunan seralarda mevsimlik çiçek ve fidan üretimi yapılmaya başlandı.

Projenin başlaması nedeniyle Mezitli Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan programa; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi, Orman Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Muhammet Çiftçi ve Murat Bağış, Mezitli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Yalkın, Mustafa Seğmenoğlu ile Mustafa Say’ın yanı sıra okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Mezitli Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehtap Şimşek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE biriminin hazırladığı ve Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi” ne ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu ifade etti.

            Ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini gösteren faktörlerin temel faktörlerin başında, mesleki ve teknik eğitimdeki başarıların geldiğini belirten Şimşek, “Bu bağlamda sektör, Mesleki Eğitim ve istihdam İlişkisinin Güçlendirilmesi son derece önemlidir. Tohumlar okulda hayat bulsun projesi ile okulumuz tarım teknolojileri alanı öğrencileri sektörde tercih edilen ve ekonomik değeri olan fidan ve bitki türleri hakkında bilgi edinecek, bu bitkilerin üretim ve pazarlamasına yönelik uygulama eğitimi imkânı bulacak, gençlerimizin iş dünyasında yer alabilecek donanımda yetişmeleri sağlanacaktır” dedi.

            Öğrencilerinin ulusal ve uluslararası ölçütlerde bilgi, beceri, tutum ve davranış kazanmasını sağlayacak kaliteli eğitim ortamlarını hazırlamak ve bir üst öğrenim kurumuna geçişte hareketlilik düzeyi yüksek bireyler yetiştirmenin temel misyonları olduğunu kaydeden Şimşek, “Biz Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak; insan odaklı kalkınmanın sağlanmasında misyonumuzun farkındayız” diye konuştu.

Vizyonlarının iş arayan değil sektörde aranılan bireyleri yetiştirmek olduğunu dile getiren Şimşek, bu vizyonun oluşmasına katkı sağlayan ve projeye destek veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve seraları okula kazandırarak yapılacak çalışmalara alt yapı olanağı sunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Kılıç’a teşekkürlerini sundu.

Orman Bölge Müdürlüğü adına konuşan Yüksek Orman Mühendisi Erdal Tunç da proje ile öğrencilerde çevre ve doğa bilinci oluşması, gelecek nesillerin ülkemizin doğal çeşitlilik ve zenginliklerini tanımaları, ayrıca farklı türler üzerinde çalışarak biyo çeşitliliğe katkı sağlanması ve bunların yanı sıra Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında seçilen okulların peyzajında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan bitkilerin temininin hedeflendiğini kaydetti.

Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Biriminden Proje Uzmanı Ahmet C.Şahin ise Mezitli İlçesinde bulunan Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tarım Alanı uygulama bahçesinde yaklaşık 1500 metre karelik kapalı alana  (sera) ve 1000 metrekarelik açık alana sahip olduğunu, bu ekilebilir alanlarda Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile yetişecek fidan ve dış mekân peyzaj bitkilerinin hem okul bahçelerinin güzelleştirilmesi için ihtiyaç duyulan kaynağı temin edeceğini hem de Okullar Hayat Olsun projesinin ilimiz okullarında koordineli uygulanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Konuşmaların ardından pilot okullar olarak seçilen 10 okulun idarecilerine fidan hediye edildi. Yine günün anısına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi, Orman Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Muhammet Çiftçi ve Murat Bağış, Mezitli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Yalkın, Mustafa Seğmenoğlu ile Mustafa Say tarafından okul bahçesine hatıra fidanı dikildi.

22-12-201522-12-201522-12-2015


22-12-2015
22-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-2015

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.