MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 46. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

TÜBİTAK 46. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

TÜBİTAK 46. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

            TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ödül töreni Yenişehir Kültür Merkezinde yapıldı.

Ödül törenine; Vali Özdemir Çakacak, Yenişehir Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şenliği, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu ve çok sayıda seçkin isim katıldı.

Mersin Bölgesinin, en çok proje gönderen bölgeler arasında Türkiye 3’sü olduğu yarışmada 30 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirilen 100 proje sergilendi.

             Ödül töreninde konuşan Vali Özdemir Çakacak, bu tür yarışmaların önemini ifade ederek, en büyük zenginliğimiz olan gençlerimize küresel ölçekte söz sahibi, daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye bırakmak adına Ar-Ge çalışmalarına önem veren, gençleri bilimsel araştırmaya özendiren böyle etkinlikleri değerli bulduklarının söyledi.

Gençlerimiz büyük idealler peşinde olmalı

Çakacak, Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devletin temsilcileri olan gençlerin büyük düşünmesi, büyük idealler peşinde olması gerektiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin gençlerin omuzlarında yükseleceğini ifade etti.

            Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı da    erken yaşlardan başlayarak bilimi çocuklara ve gençlere sevdirmenin bilim dünyasına küçük de olsa bir katkıda bulunacağına dikkat çekti.

Gençlere seslenen Çamsarı, bilime olan meraklarının, inançlarının çalışmalarında yol göstermesini, hayatlarının her alanında aklın ve bilimin yol göstericiliğinden ayrılmamalarını gençlerden istedi.

Prof. Dr. Çömelekoğlu ise elemelerin ardından 100 projeyi sergiye davet ettiklerini ifade ederek, yarışmanın Türkiye genelinde 12 bölgede eş zamanlı olarak yürütüldüğünü söyledi.

 

Mersin Proje başvurusunda Türkiye 3.sü

            Sergiyi üç gün boyunca 7 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini belirten Çömelekoğlu, Mersin Bölgesi’nin Türkiye genelindeki 12 bölge arasından başvuran projeler açısından 3’üncü sırada yer aldığını kaydetti.

Emeği geçen herkese teşekkür eden Çömelekoğlu, “Ben gökyüzündeki tüm yıldızları size ödül olarak veriyorum. Bu ışıkla bilimin yolunu daha da aydınlatın” diye konuştu.

            Konuşmaların ardından Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Temel Fizik, Uygulamalı Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve   Psikoloji olmak üzere toplam 10 dalda dereceye giren 35 projeye ödülleri verildi.

 

 

  >>>>>>>>> Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Mersin  Bölge Sonuçları
>>>>>>>>>2015 mersin ili sonuçları(ortaöğretim) 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.