MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uygulayıcı Yetiştirme ve Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kurslarının Belge Dağıtım Töreni Yapıldı

Uygulayıcı Yetiştirme Kursu ve Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kurslarının Belge Dağıtım Töreni yapıldı.
Uygulayıcı Yetiştirme ve Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kurslarının Belge Dağıtım Töreni Yapıldı

Uygulayıcı Yetiştirme ve Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kurslarının Belge Dağıtım Töreni Yapıldı

 Uygulayıcı Yetiştirme Kursu ve Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kurslarının Belge Dağıtım Töreni yapıldı.

Mersin Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ve Suphi Öner Öğretmenevinde yapılan belge dağıtım törenlerine Özel Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı M. Ramazan Barın, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Alıcı ve kursiyer öğretmenler katıldı.

            Özel Eğitim Genel Müdürü Güngör “Özellikle ölçme araçları konusunda ciddi bir yenilenmeye ihtiyacımız olduğunu hepimiz kabul ediyorsunuz. Bu ihtiyacı giderebilmek bu yeniliğe sahip olabilmek için bazı çalışmalara başladık. Bunlardan bir tanesi de ilk defa bu sene Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçme münasebetiyle uygulayacağımız eğitimini gördüğünüz testler bunları devreye sokacağız”

  “Kendi test ve ölçme araçlarımıza kavuşacağız”

             Rehberlik Araştırma Merkezlerine 2 yeni test kazandırmış olacaklarını kaydeden Güngör, “Kendi kültürel yapımıza uygun bir test ve test sürecini oluşturacağız. Bunları çok önemsiyoruz. Bir ülkenin kendi test ve ölçme araçlarının olmasını çok önemli bir kazanım olarak görüyoruz. Bu alanda kendi testlerini geliştirmiş kendi kültürel yapısına uygun ölçme araçlarını geliştirmiş ülkelerin eğitim ve sosyolojik anlamda birinci sınıf ülkeler arasına çıktığını görüyoruz” dedi.

              Güngör sözlerini şöyle devam etti: “Geçtiğimiz hafta TÜBİTAK ile ilk görüşmelerimizi yaptık. 2017 yılında kendi test ve ölçme araçlarımızın önemli bir kısmını bitirmeyi planlıyoruz. Bu çalışmaları en kısa zamanda genç meslektaşlarımızın kullanımına sunmayı hedefliyoruz. Bunu sağladıktan sonra eğitim alanında ülkemiz 1.ligdeki ülkelerin seviyesine çıkacak. Kendi geliştirdiğimiz kendi kültürümüze uygun testlerle rehberlik araştırma merkezlerimizi daha rahat bir teşhis ve tanı sürecine sokmuş olacağız”

 “Her yıl 75 bin öğretmenimizin Özel Eğitim Uygulamalarına ilişkin eğitimden geçirmeyi planlıyoruz”

             Özel eğitim alanında yaşanan sorunların çözümüne yol açıcı bir çalışmada bu kurslara katılan rehber öğretmenlerin lider rolleri olduğunu ifade edenGüngör,öğrencilerin niteliklerinin doğru değerlendirilmemesinden kaynaklanan ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Biz bu seminerlerle özel eğitim öğrencisine nasıl davranılacağına ilişkin temel bilgileri tüm öğretmenlerimize kazandırmak istiyoruz. Her yıl 75 bin öğretmenimizi hizmetiçi eğitimden geçirmeyi planlıyoruz. Tempomuzu yükselterek devam edersek yaklaşık 4 sene içerisinde öğretmenlerimizin özel eğitim uygulamaları konusunda fikir sahibi olmalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Mersin’in böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmasının kendilerini gururlandırdığını belirten Şube Müdürü Alıcı ise “Böyle önemli bir organizasyona Mersin’i layık gören Sayın Genel Müdürümüze teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

             Kursiyerlerin genellikle genç insanlardan oluştuğuna dikkat çeken Alıcı,  söz konusu eğitimlerde alınan bilgilerin bu genç kadro sayesinde uzun yıllar okullarımızın dolayısıyla çocuklarımızın hizmetine sunulmuş olacağını söyledi.

  Konuşmaların ardından Uygulayıcı Yetiştirme ve Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimi Kurslarını başarı ile tamamlayan kursiyerlere belgeleri dağıtıldı.

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 8184

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.