MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uyum Eğitimiyle İlgili İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül’ün Mesajı

 Birinci sınıf, beşinci sınıf  ve okul öncesi eğitimi öğrencilerinin erken eğitime başlamasıyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül yayınladığı mesajda, eğitimin önceliklerini dile getirerek, şunları ifade etti: “İnsanoğlu kaç yaşında olursa olsun, yeni bir yaşantı, farklı endişeleri beraberinde getirmektedir. Bu endişe yaş küçüldükçe artar ve bir düğüm haline gelir.
Uyum Eğitimiyle İlgili İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül’ün Mesajı

UYUM EĞİTİMİYLE İLGİLİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HASAN GÜL’ÜN MESAJI

 

            Birinci sınıf, beşinci sınıf  ve okul öncesi eğitimi öğrencilerinin erken eğitime başlamasıyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül yayınladığı mesajda, eğitimin önceliklerini dile getirerek, şunları ifade etti: “İnsanoğlu kaç yaşında olursa olsun, yeni bir yaşantı, farklı endişeleri beraberinde getirmektedir. Bu endişe yaş küçüldükçe artar ve bir düğüm haline gelir.

            Okulun ilk günlerinde, ailelerinden ayrılmak istemeyen çocukların ısrarı karşısında direnen anne babalar, çocukların okula uyumunu daha da zorlaştırmaktadır. Okul-aile işbirliği bu süreci kolaylaştıracaktır. Eğitim başlamadan okulun ziyaret edilmesi, çocuğun öğretmenle tanıştırılması; okul alış verişine çocuğun dâhil edilmesi ve okul süreci hakkında bilgilendirilmesi kaygıları azaltacaktır.

            Aile toplumun en küçük sosyal birimidir. Küçük bir dünyadan, daha büyük bir çevreye adım atan çocuklarımızın bu değişiklik karşısında göstereceği tepkiler, aslında doğal bir tepki ve reflekstir.” diye konuştu. Çocuğun eğitim öncesi yaşantısı, daha rahat kuralları olan esnek bir yaşantı olduğunu vurgulayan Gül, anne-babaların, çocuklarını, okul kuralları ve okul kültürü hakkında bilgilendirmesi, çocuğun okul ortamına uyumunu kolaylaştıracağını söyledi.

              Gül, “Her çocuk farklı bir dünyadır. Onlarca farklı dünyadan bir sınıf veya ortak bir ruh oluşturmak kolay değildir. Bu süreçte anne ve babalar, öğretmene destek olmalı ve öğretmenin çocuğu daha iyi tanıması için, çocuk hakkında öğretmeni bilgilendirmelidir.Çocuk, okula başladığında, ailesinin kendisini terk ettiği hissine kapıla bilir. Bu his karşısında, aile bireylerinin sergileyeceği saldırgan, kırıcı tutum ve davranışlar çocuğun uyum sürecini olumsuz etkileyecektir. ”dedi.

Uyumun, sadece, anasınıfı ve birinci sınıflarla alakalı olmadığını vurgulayan Gül,“Anasınıfına, birinci sınıfa ya da ortaokula, liseye hatta üniversiteye başlamak bile birey için birçok soru ve bu sorunlar karşısında çözümsüzlüğü beraberinde getirebilir. Bir kademeden, bir kademeye geçiş bile oryantasyon, uyum eğitimine ihtiyaç duyar. Bu anlamda, uyum eğitimi haftasını çok önemsiyoruz.Hangi kademede olursa olsun, anne, baba ve biz eğitimcilere aynı hassasiyet ve özveriyi göstermek bir görevdir. Kademe atlarken değişen çevre ve kişisel beklentiler, süreci doğuran temel nedenlerdir.” diye sözlerine devam etti.

            İl Milli Eğitim Müdürü, “Olaylara farklı açılardan yaklaşmak veya sorunlara küçük çözümler bulmak bile çocuğumuzun kaygılarının, korkularının önüne geçebilir.Bu anlamda, bu hafta bizim için çok önemli bir süreç. Aile ve okulun imkânları bu süreci kolaylaştırmaya odaklı olmalıdır.Bu hafta, okulu ziyaret olarak çocuğa ifade edilmeli ve okulda, çocuk için, eğlenceli kısa programlar hazırlanmalıdır.Resim yapma, yüz boyama, hikâye okuma; özellikle anasınıflarında, oyuncaklarla oyun oynama çocuk için sınıf ortamını sevimli gösterecektir.” diye konuştu.

            Her şeyden önce, çocuktaki ve ailedeki kaygıların geçici olduğunu hatırlatan Hasan Gül, “Okulu, büyük bir heyecanla bekleyen miniklerin sayısı da az değil. Sınıf ortamı ve öğretmenlerimizin tavırları bu heyecanı canlı tutmalı ve çocuğun okul sevgisinde bir kırılma yaşanmaması için, gerekli önlemler alınmalıdır.Öğretmenlerimiz, her zamankinden daha hassas ve daha sevgi dolu olmalıdır. Okulun bir sevgi, ilgi ve bilgi yuvası olduğu, ilk günden çocuğa gösterilmelidir. Asık bir suratla karşılanan bir çocuğun okul yaşantısı, mutsuzluk ve umutsuzlukla başlamış demektir.” diye konuştu.

Bu haftayı, uzun bir eğitim yolculuğunun başlangıç noktası olarak gördüğünü ifade eden Hasan Gül, her hangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için, okulların her türlü önlemi alması ve velilerin bu konuda bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Gül, “Bugün eğitime ilk adımlarını atan okul öncesi ve birinci sınıföğrencilerimizin yaşamları boyunca, hayatlarında; başarı, mutluluk ve sağlık olsun… İnsanlığa hizmet eden bireyler olarak ilerlemek, yücelmek ve önemsenmek idealleri olsun…Kendini bilen, başkalarının farkında olan ve onlara değer atfeden bir ömürleri olsun…Vatanı vatan yapan millettir anlayışına, toplumun değerlerine inanan ve onlara güç veren inançları olsun temennisiyle , 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilere hayırlı olmasını diliyorum.” diye duygularını ifade ederek; öğretmen, öğrenci ve velilere başarılar diledi.

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.