MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yenişehir İlçemizde Sarıkamış Şehitleri İçin “Beyaz Hüzün Sarıkamış” Konulu Bir Anma Programı Düzenlendi

Sarıkamış Şehitleri İçin “Beyaz Hüzün Sarıkamış” Konulu Bir Anma Programı Düzenlendi
Yenişehir İlçemizde Sarıkamış Şehitleri İçin “Beyaz Hüzün Sarıkamış” Konulu Bir Anma Programı Düzenlendi

 

Sarıkamış Şehitleri İçin “Beyaz Hüzün Sarıkamış” Konulu Bir Anma Programı Düzenlendi

 

Sarıkamış şehitlerini anmak için Yenişehir Yahya Günsür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından “Beyaz Hüzün Sarıkamış” konulu bir program düzenlendi.

Yenişehir Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen anma programına Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri İsmail Alıcı, Ali Uzun, Behzat Eğilmez, Mehmet Akyol, Murat Bağış, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Nureddin Can, Ali Hıdır Akkılıç, Alp Aslan, Okul Müdürleri, Yahya Günsür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

 

Çelebiyılmaz: “Sarıkamış, yenilginin değil vatana kendini feda etmenin destanıdır”

100 yıl önce Sarıkamış’ta soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarını yad etmek ve gençliğin şehitlerin izinde olduğunu göstermek için toplandıklarını söyleyen Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, tarihimizde zaferler kadar acıların da büyük yer tuttuğunu ifade etti.

Bu acılardan en büyüklerinden birinin de Sarıkamış olduğunu anlatan Çelebiyılmaz, bu vatanı, yokluk içinde karlı dağları aşmaya çalışan ayakkabısız, paltosuz ve eksi 45 derecede geri dönmeyi düşünmeden kahramanlık destanı yazan Anadolu çocuklarına borçlu olduklarının altını çizdi.

 Yaşananların anlatmaya kelimelerin kifayet edemeyeceği bir dram olduğunu kaydeden Çelebiyılmaz, hepimiz bu acının, bu fedakârlığın, bu cesaretin, en iyi şekilde farkında olmalı, Sarıkamış’ın aslında yenilgi olmadığını vatana kendini feda etmenin destanı olduğunu anlatmalıyız, diyerek sözlerini bitirdi.

 

Koyuncu: “Sarıkamış yürekleri yakan buz gibi bir kordur”

Sarıkamış denince stratejik veya zamanlama hatalarının konuşulmasının yanlış olduğunu söyleyen Yahya Günsür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mete Koyuncu bu programda, dünyaları alsak da bu cennet vatanı vermemek için gözünü şehadetten sakınmayan, yakıcı soğuğa rağmen, şehit olacağını bile bile geriye dönmeyen askerlerimizi konuşacaklarını belirtti.

Sarıkamış’ın yürekleri yakan buz gibi bir kor olduğunu söyleyen Koyuncu, konuşmasının sonunda programda emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

 

Program bütün izleyenleri duygulandırdı

Programda türkülerle Sarıkamış, Sarıkamış sunusu ve oratoryo gösterimi yapıldı. Sarıkamış sunusu esnasında salonda duygulu bir atmosfer oluştu.

Program sonunda okulda Sarıkamış konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı Suphi Öner Öğretmenevi Yanı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81-84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.