MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mersin Marina Amfi Tiyatro’da düzenlenen kutlama programında;  Vali Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da aralarında bulunduğu il protokolünden bir çok isim hazır bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca yaptığı konuşmada, “Çocuklar; anaların yüreğinde açan çiçek, çocuklar avuçlarımızda büyüttüğümüz gelecek, çocuklar kulağımızda hiç susmayan bir masal, dilimizin rengi, ağzımızın sözü, tadı…”

Koca, “Sanatçıların özlemi dizelerin adı çocuklar! “Biz hep çocuk kalmalıydık aslında; üçtaş, olmalıydı hayat, en büyük kavgamız gazoz kapağından çıkmalıydı ve en büyük acımız öğretmenimizin başka şehre tayini olmalıydı. Biz hep çocuk kalmalıydık aslında” diyen şairlerin mısralarında hep güzel kalsın diye çocuklar; haykırışımızı, buradan, bir kez daha,  yükseltmek istiyoruz. Bu sevdayla hazırlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programına hoş geldiniz”

Çetin Kurtuluş Savaşı sırasında ailelerini kaybeden acılı çocukların gönlünün hoş tutulması ve teselli bulmaları amacıyla, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı bu gelenek, dünya çocuklarının hatırlandığı bir gün olarak, sonsuza kadar kutlanmaya devam edeceğini ifade eden Koca, “Bütün dünya, bizim mutluluğumuzun bir ortağı olarak, her yıl ülkemize misafir çocuklar gönderiyor. Barışın küçük elçileri, bütün dünyaya barışı haykırarak, daha mutlu ve huzurlu bir dünya anlayışını bir kez daha ifade ediyor. Çünkü savaş, birkaç ülkenin kavgası olsa da yol açtığı tahribat bütün dünyayı etkilemektedir” diye konuştu.

Büyük Önder Atatürk’ün, çocukları çok sevdiğini ifade eden Koca, “Onlarla vakit geçirmekten büyük mutluluk duyan bir devlet adamı olan Atatürk, her fırsatta çocuklarla yakından ilgilenir, okulları sık sık ziyaret ederdi. Atatürk, ülkenin gelişip yükselmesinin ve çağdaş medeniyetleri yakalamasının yegâne yolunun memleket çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesinden geçtiğine inandığını yine her fırsatta ifade ederdi” şeklinde konuştu.

 Koca sözlerine şöyle devam etti: “Atanın bu ilgisi, özellikle, milli eğitimin işleriyle yakından ilgilenmesinin nedenlerinden olmuştur. Bizler, şu an onların rüyalarını yaşıyoruz. Onlar, yokluk içinde, güzel günleri hayal ederek göçtüler bu dünyadan… Bizler de bugünün güzel çocukları için daha güçlü bir yarınlar için çalışıyoruz. Bunu hem onlara hem de savaşın çocuklarına borçluyuz. Kurtuluş Savaşında gözlerini kırpmadan canlarını verenler, kuşkusuz ki bunu, vatanlarının geleceği için yapmıştı. Atatürk: "Bu bayramı Türk çocuklarına armağan ediyorum." diyerek ümidini çocuklara bağladığını ifade etmişti. Milletimiz, savaşta bile lokmasını düşmanıyla paylaşan bir millettir. 23 Nisan’ın dünya çocuklarına armağan edilmesi, ulusallıktan evrenselliğe yükselmesi, güzel insanımızın bir kültür mirası örneğidir”

Bizler, evrensel bir güç haline gelecek güçlü bir Türkiye’nin çocuklarının geleceğini milli değerlerimizin imajlarıyla süsleyerek vermeleri gerektiğini belirten Koca, “Her 23 Nisan bizlere, her defasında, bir kez daha, sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Bu sorumluluklarımızı icra ettiğimiz mesleklerle, taşıdığımız değerlerle, sahip olduğumuz maddi ve manevi kaynaklarla yerine getirmeliyiz”

Koca sözlerini şöyle tamamladı: “Eğitime destek, insanlığın her boyutuna, değerlerin en anlamlısına ve geleceğe giden yolda duran her gelişime destek olmak demektir. Bu güzel günün en anlamlı ifadelerinden biri de üzerimizdeki minnet borcudur. Hangi yüzyılda yaşarsak yaşayalım, hangi konumda olursak olalım bu gerçek değişmeyecektir. Büyük bir azmin bugünlere getirdiği bu topraklar üzerindeki her günümüz bu duayla geçmeli ve bu ülküyle ümitlerimizi yarına ulaştırmalıyız.     Bugünlere gelmenin bedelini geçmişte ağır ödedik. Geleceğimize böyle bir bedel ödettirmemek için o günleri unutmamak ve unutturmamak gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelede emeği geçenleri rahmetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla tekrar kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

Aileleri ile kutlamalara gelen çocuklar kardeşlik havası içinde dünya çocukları arasındaki müstesna yerlerinin tadını doyasıya çıkardılar. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bandosu ile lise öğrencilerinin konseri ise bayram coşkusunu daha da yükseltti. Çeşitli okullardan öğrencilerin hazırlamış olduğu halk oyunu gösterileri izleyenleri büyüledi. 

Kutlamaların tamamlanmasının ardından günün anlam ve önemine dair Mersin kamuoyuna açıklamalarda bulunan Vali Çakacak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının dünyada tek olduğunu belirterek, çocuklara armağan edilen bu bayramın coşkuyla kutlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

 

28-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.