MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI" MESAJI22-04-2022


"Dünyayı verelim çocuklara,

Hiç değilse bir günlüğüne...

Oynasınlar, türküler söyleyerek yıldızların arasında.

Dünyayı verelim çocuklara,

Bir gün de olsa öğrensin dünya, öğrensin arkadaşlığı.

Çocuklar dünyayı alacak elimizden,

Ölümsüz ağaçlar dikecekler."

                 Sevgili Çocuklar;

   Egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak millette devredildiği ve millet iradesinin topyekûn temsil edildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yıl dönümünü ve "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" nı büyük bir gurur ve sevinçle kutluyoruz.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi, "İstiklal Mücadelemiz"i başarıyla yöneterek bağımsızlığımızın kazanılmasında büyük payı olan, hepimizin iftihar ettiği bir kurumdur. 23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı değil aynı zamanda "Ulusal Egemenlik" açısından da önemlidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk o gün: "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir." demek suretiyle millet egemenliğine dayanan bir demokrasi anlayışının temelini atarken, geleceğimizin teminatı olan siz çocuklarımıza verdiği önemi ve duyduğu güvenin bir ifadesi olarak bu bayramı sizlere armağan etmiş ve kıymetli evlatlarımıza şöyle seslenmiştir: "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınızSizlerden çok şey bekliyoruz..."             

 Bize bu bayramı hediye eden Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.

 

Bugüne anlam katan geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızın "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" nı en kalbi duygularla kutluyorum.

 

                                                                                                                      Adem KOCA

                                                                                                Mersin Millî Eğitim Müdürü

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.