MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları Kültür Merkezinde Yapıldı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları Kültür Merkezinde Yapıldı

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları Kültür Merkezinde Yapıldı 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Etkinlikleri Mersin Kültür Merkezinde yapıldı. 

Çelenk Sunma Töreni ile başlayan kutlamalara, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, il Protokolü, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı. 

Törende mesleğe yeni başlayan aday öğretmenler adına Pınar Kızılbulak Çiftçi emekli olarak meslek hayatını noktalayan öğretmenler adına ise Hayrettin Yaşar Yavuz birer konuşma yaptı. 

Mersin Valisi Ali İhsan Su yapmış olduğu konuşmasında; “Kültürümüzde ve inancımızda öğretmenlik, ‘bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ ifadesiyle en güzel şekilde belirtildiği gibi bedeli hiçbir maddi karşılıkla ödenemeyecek kadar önem atfedilen bir meslek olarak görülmektedir” diyerek öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı. 

“Başöğretmen Atatürk’ün ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ diyerek güven duyduğu öğretmenlerimiz, bu övgüye layık olmak için büyük bir emek vermektedir” diyerek sözlerine devam eden Su, “Bugün yemin ederek bu şerefli mesleğin mensupları arasına katılacak genç öğretmenlerimizin başarı çıtasını daha da yukarı taşıyacaklarına inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı. 

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir  

Millî Eğitim Müdürü Adem Koca yapmış olduğu konuşmasında; “Bilindiği gibi her mesleğin kendine özgü bir takım özellikleri vardır. Fakat öğretmenlik, bu mesleklerin içinde ayrı bir anlam taşımaktadır. Çünkü o, bütün meslekleri doğuran bir ana durumundadır. Bütün meslekler bu anadan doğar, gelişir ve şekil alır. Her şeyi öğrenmeye açık tüm çocuklara, dünyayı ve kendilerini anlamaya çalışan o pırıl pırıl gençlere, doğruları öğretmek için çabalayan öğretmenlerin hayatındaki yeri düşünüldüğünde, bu mesleğin hem en kutsal, hem de en fazla sorumluluk taşıyan meslek olduğu anlaşılır” dedi. 

Öğretmenlik mesleğinin, her şeyden önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet mesleği olduğunu vurgulayan Koca, “Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir” dedi. 

En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. 

Sevgi dolu bir öğretmenin ışık demek olduğunu ifade eden Koca, “Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir” dedi. 

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşadığımıza değinen Koca, Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. 

Koca sözlerine; “Sevgi ve Saygılarım ile öğretmen arkadaşlarımın gününü tekrar kutluyor, başta Baş Öğretmen ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Ruhlar şad olsun” diyerek son verdi. 

Aday öğretmenlerin yemini ve Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci ve Öğretmen Korosu tarafından sunulan müzik dinletisiyle Öğretmenler Günü Kutlama Programı sona erdi.


24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.