MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıl dönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, büyük ve eşsiz bir destandır.  Bu zafer, onu kazanmak için kendi hayatlarından vazgeçen korkusuz  bir milletin, Cumhuriyet'le taçlandırdığı bir zaferdir. Türk ulusunun tarihinin en büyük dönüm noktalarından birisi olan  Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

 Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiştir. İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır.

Türkiye,  tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.

Dünyadaki hızlı değişimleri takip etmemiz ve yenilikleri yakalamamız, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmamıza ve bu değerleri yüceltmemize bağlıdır. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

                                                                                                                                                                                       Adem KOCA

                                                                                                                                                                            Mersin İl Milli Eğitim Müdürü

28-10-2019

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.