MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Altın Çağda Bilim Sergisi Kapılarını Misafilerine Açtı

Altın Çağda Bilim Sergisi Kapılarını Misafilerine Açtı

Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Müdürlüğümüzün iş birliğiyle, 7. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış Türk ve İslam medeniyetleri bilim insanlarının buluşlarının minyatürlerinin sergilendiği "Altın Çağ´da Bilim Sergisi" izlenime açıldı. 

Açılışa Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Cumhuriyet Alanı´ndaki serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin İslam coğrafyasındaki bilim insanlarının çalışma ve buluşlarını görme imkanı sağladığını söyledi. 

"Tarihimizi ne kadar iyi bilirsek, geçmişimizi ne kadar iyi anlarsak, geleceğe o derece güvenle bakarız, emin adımlarla ilerleriz." diyen Su, şöyle devam etti: 

"Biz aslında bilimin her zaman içinde olmuşuz. Olmaya da devam edeceğiz. Çünkü bizim inancımızda şu vardır; İslamın, Müslümanlığın ilk emri okudur. Peygamber efendimiz hadislerinde ´ilim öğrenmek erkek ve kadın her Müslüman´a farzdır.´ diyor. Aslında bilimle uğraşmak, ilim öğrenmek bizim inancımızın bir gereğidir. Buradan hareketle İslam coğrafyalarında bilim insanları birçok konularda araştırmalar yapmış, birçok buluşlara imzalarını atmışlardır. Bu sergide İbni Sina´dan Mimar Sinan´a, Farabi´ye kadar birçok ünlü bilim insanının yaptığı çalışmaları göreceğiz. Bugün kendi İHA, SİHA ve tanklarımızı yapıyoruz. Daha nice konularda bilim alanında çok etkin çalışmalar yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Kendimize güveneceğiz, bu inançla yapamayacağımız hiçbir şey yok."

- "Başarının sırrı yapabileceğine inanmak" 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da sağlam binaların sağlam temeller üzerinde yükseldiğine işaret ederek, "Son 200 yıldır ve halen yaşadığımız badirelere bir başka millet inanın dayanamazdı. Eğer sizler azmederseniz Selçuklu ve Osmanlı´nın bu topraklarda attığı temeller üzerinde Türkiye Cumhuriyeti´ni dünyanın en güçlü devleti haline getirebilirsiniz." dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca da Avrupa´nın karanlık çağ olarak adlandırdığı Ortaçağ´da İslam alimlerinin modern bilimin temelini oluşturacak birçok keşifte bulunduğunu söyledi. 

Koca; "Farabi dediğinizde, Ali Kuşçu dediğinizde, Piri Reis dediğinizde hafife alan; bilimin merkezi olarak sadece Batı’yı gören hastalıklı bir anlayış, zihin dünyamıza hakim oldu. Oysa başarının sırrı önce yapabileceğine inanmaktır. Başarının anahtarı özgüven sahibi olmak, kendi kabiliyetlerinin farkına varmaktır. Başarabileceğimize inanmaktır. İnanç varsa Allah´ın izniyle imkân da vardır." diyerek sözlerine devam etti. 

Millî Eğitim Müdürü Adem Koca; “Açılışını yaptığımız “Altın Çağda Bilim” sergimizin, ilimizde öğrenim gören 372.000 öğrencinin ecdadını tanımasına, buluşları tanımalarına ve en önemlisi özgüvenlerinin gelişmesine vesile olmasını dilerim.” Diyerek sözlerini noktaladı.

23-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-2018

 

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.