MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Şehitleri Mersin Şehitliğinde Dualarla Anıldı

Çanakkale Şehitleri Mersin Şehitliğinde Dualarla Anıldı

Mersin´de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. Yılı dolayısıyla Mersin Şehitliğinde tören düzenlendi. Törene TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Şehitlik Defterine, ""Aziz şehitlerimizin, yüzyıllardır milletimizin öz yurdu olan bu kutsal vatan topraklarında ne pahasına olursa olsun bağımsız ve özgür yaşayacağımızı bütün dünyaya gösterdiniz" diye yazdı.

Anıta çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitler anısına saygı atışı yapıldı. Törende, bir öğrenci tarafından şiir okunmasının ardından bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer, tarihin en güçlü donanmalarına karşı verilen bu savaşın kolay kazanılmadığını söyledi. Tuncer, “Bu savaşta on binlerce vatan evladımız şahadete ererek şehit düşmüş ve yine on binlerce kahraman Mehmetçiğimiz yaralanarak gazi olmuştur. Ecdadımızın Çanakkale’de kazandığı bu zafer, tarihi boyunca esarete boyun eğmeyen asil milletimizin; kurşunların adeta havada çarpıştığı, metrekareye 6 bin merminin düştüğü, itilaf devletlerinin en güçlü zırhlı donanma gemilerinin boğazın soğuk sularına gömüldüğü destansı bir kahramanlığın verildiği mücadeledir Çanakkale” dedi.
Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Gürbüz ise Çanakkale Zaferi’ni ‘tarihin akışını değiştiren muhteşem zafer’ olarak niteledi. Çanakkale Savaşı’nın dünya tarihinin en önemli hadiseleri arasında yer aldığını vurgulayan Tuğamiral Gürbüz, “Ey vatanımızın kahraman evlatları, aziz şehitlerimiz; bugün vatan ve bayrak sevgimizin, milli birlik ve beraberliğimizin, temel değerlerimizin ve şanlı geçmişimizle aramızdaki güçlü bağın simgeleri olarak kalbimizde yaşattığımız sizler; gösterdiğiniz feragat, cesaret ve kahramanlıkla yüce milletimiz için her zaman bir pusula ve ilham kaynağı olmaya devam edeceksiniz. Bu büyük zaferi bizlere kazandıran ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile kutsal vatan toprakları için canlarını seve seve feda eden kahraman Mehmetçiklerimizi rahmet ve minnet, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum” diye konuştu.

“Vatan topraklarında ne pahasına olursa olsun bağımsız ve özgür yaşayacağımızı bütün dünyaya gösterdiniz”
Konuşmaların ardından Vali Su, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Şehitlik Defterini imzaladı. Deftere yazdıklarını okuyan Su, “Aziz şehitlerimizin, yüzyıllardır milletimizin öz yurdu olan bu kutsal vatan topraklarında ne pahasına olursa olsun bağımsız ve özgür yaşayacağımızı bütün dünyaya gösterdiniz. Yurdumuzun dört bir yanında gururla dalgalanan ay yıldızlı şanlı bayrağımıza mübarek kanınızla al rengini verdiniz. Şahadetlerle dinin temeli olan ezanımızın sonsuza kadar kutsal vatanımızın üstünde inlemesinin teminatı oldunuz. Dünyalara değişmeyeceğimiz cennet vatanımıza uzanmaya kalkışan namahrem ellere göğsünüzü siper ederek asla geçit vermediniz. Milli ve manevi değerlerimiz uğruna yurdumuzun her karışını mübarek kanınızla sulayarak makamların en yücesi olan şehitlik mertebesine eriştiniz. Uğruna şahadet mertebesine eriştiğiniz vatanımızı sonsuza kadar koruma ve yaşatmada en büyük ilham kaynağımız olmaya devam ediyorsunuz. Sizden aldığımız bu ilhamla bizlere emanet ettiğiniz bu cennet vatanımızı çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkartmak üzere var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Millet olarak, tarihe altın harflerle yazılan isimlerinizi milli hafızamızda sonsuza kadar yaşatarak ölümsüz kılma sözümüzü yineliyoruz. Siz aziz şehitlerimizi sonsuz şükran ve rahmetle anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun” dedi.
Törende daha sonra şehitlik önünde dua okunmasının ardından protokol üyeleri şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

19-03-201919-03-2019


Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.