MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuk Trafik Eğitim Parkı Açılışı Gerçekleştirildi

Çocuk Trafik Eğitim Parkı Açılışı Gerçekleştirildi

Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi İşbirliğinde, Trafik Haftası Münasebetiyle Düzenlenen “Çocuk Trafik Eğitim Parkı” nın Açılışı Akdeniz İlçesi Sakarya İlkokulunda gerçekleşti.

Açılışa Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz İlçe Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca ve il protokolü katıldı.

2019 yılının Türkiye´de yaya öncelikli yıl olarak ilan edildiğini vurgulayan Mersin Valisi Ali İhsan Su, "Öncelik hayatın öncelik yayanın´ diyoruz. O yüzden tüm sürücülerimize bir kez daha söylüyoruz ki, yayalara öncelik vereceğiz. Eğer bir trafik ışığına veya bir yaya geçidine gelmişsek, okul önlerinde, değişik mekanlarda eğer bir yaya bir vatandaşımız geçiyorsa mutlaka durup ona öncelik vereceğiz. İnşallah bu sene yaptığımız çalışmalarla gayretlerimizi sürdüreceğiz. Eğitim küçük yaşta başlıyor. Belli bir yaştan sonra insanların, vatandaşlarımızın eğitimi mutlaka daha zor oluyor. Küçük yaşta kazanılan alışkanlıklar insanın hayatı boyunca devam ediyor. Bu bakımdan çocuklarımıza özellikle küçük yaşlarda trafikle ilgili eğitimleri vermemiz, onları trafik kurallarına uyma konusunda eğitmemiz çok büyük önem arz ediyor. Burada bu töreni yaparken aynı zamanda bu okulu seçtik ki, çocuklarımızı da bu konuda bilinçlendirelim, eğitelim. Bu okulumuza trafik parkı da yaptırdık. Çocuklarımız burada trafikte nasıl hareket edeceklerini öğreniyorlar. Hakikaten bu çalışmalar sonuç itibari ile trafik kazalarında çok önemli bir azalışı meydana getiriyor. 2020 yılında ülke olarak trafik kazalarında yüzde 50 oranında ölümlü kazaların azaltılması hedefleniyor. Biz 2018 yılında yüzde 20 azalma gerçekleştirdik. İnşallah bunu daha da devam ettirerek hedeflerimize ulaşacağız. Bu tür programlarla, bu tür çalışmalarla farkındalığı daha da artıracağız. Trafik konusunda güvenli trafiğin sağlanması konusunda hep birlikte bir gayret göstererek trafik kazalarının en aza indirilmesi yönünde hep birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

07-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-2019

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.