MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andık

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andık

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de törenle anıldı.

 

Cumhuriyet Alanında başlayan Anma Töreni’ne Vali Ali İhsan Su´nun yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Millî Eğitim Müdür Vekili Kutlu Tekin Baş, , il protokolü, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından, saatler dokuzu beş geçeyi gösterdiğinde limanda demirli gemiler ve balıkçı tekneleri ile diğer araçların siren ve klakson sesleri eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Akabinde hep bir ağızdan coşkuyla okunan İstiklal Marşımızla birlikte şanlı Bayrağımız göndere çekildi.

 

Kültür Merkezinde Devam eden programda konuşma yapan Kutlu Tekin Baş, "Türk milleti tarihin her zorlu döneminde büyük kahramanlar çıkarmış, bu kahramanlar sayesinde bütün zorlukları aşarak var olmasını bilmiştir. Göstermiş olduğu mücadele ve düşünceleri ile Türk milletine yön veren, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, hiç şüphesiz Türk Milletinin yetiştirdiği son büyük kahramandır. " dedi.

Konuşmasının devamında, Eğitimin gayesinin yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha ziyade memlekete ahlaklı, karakterli, Cumhuriyetçi, inkılapçı, müspet, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, muhakemeli, iradeli, hayatta tesadüf edeceği engelleri yenmeye kudretli, karakter sahibi gençler yetiştirmek olduğuna vurgu yapan Baş, daha sonra sözlerine;

 

"Mustafa Kemal Atatürk’ü yaşatmak, ancak onun ideallerini yaşatmakla mümkün olacaktır. Atatürk’ün deyimiyle maziye takılıp kalanlar geleceği göremezler. Tarih, sadece gururumuzu  ayakta tutacak destanların yazıldığı bir alan değildir, Tarih  biliminin asıl amacı, geçmişteki hadiselerden yola çıkarak geleceği inşa etmektir. Bu gün yapmamız gereken budur. Atatürk idealine sahip çıkmak demek, her alanda onun işaret ettiği yüce mevkiye milletimizi taşımak demektir. Ona layık olmak için önce milletini sevmek, milli şuura erişmek ve en önemlisi çağdaşlaşma yolunda üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getirmek, en büyük görevimiz olmalıdır." diyerek son verdi.

10-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-2017

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.