MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DAİRE BAŞKANIMIZDAN MAKAM ZİYARETİ

DAİRE BAŞKANIMIZDAN MAKAM ZİYARETİ

 

Milli Eğitim Bakanlığımız; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sayın Ebubekir AYDIN ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) yetkilileri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA'yı makamında ziyaret etti. 

Yenilenebilir Enerji Sektöründe "Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluk Üyeleri İçin İstihdam Edilebilirliğin Artırılması Projesi" kapsamında ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştiren Sayın Ebubekir AYDIN, proje ile ilgili Sayın Adem KOCA'yla istişarede bulundu.

Sayın Adem KOCA, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Biz bu projenin yürütüldüğü illerden biri olarak hayat boyu öğrenme kurumlarımız aracılığıyla yenilenebilir enerji alanında istihdam alanlarının artırılması için vatandaşlarımıza ve ilimizde misafir ettiğimiz Suriyelilere ulaşıyoruz. Bu anlamda projede emeği geçen herkese en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum." dedi.

Yenilenebilir Enerji Sektöründe "Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluk Üyeleri İçin İstihdam Edilebilirliğin Artırılması Projesi", Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü iş birliğinde 01.01.2020 tarihinde yürütülmeye başlanmıştır.

Bursa, Kocaeli, Konya, Mersin ve Hatay'da sürdürülen bu proje ile Suriyeliler ile ev sahibi topluluk üyeleri için yenilenebilir enerji sektöründe mesleki eğitim verilmesi, bu sektörde verilecek mesleki eğitimler sonucu beceri sertifikaları yoluyla kursiyerlerin istihdam edilebilirliklerinin ve mevcut iş imkânlarına erişimlerinin artırılması hedeflemektedir.

İlimizde Mersin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde yürütülen proje kapsamında Mersin Halk Eğitimi Merkezi'ne 4 derslik ve 1 uygulama alanından oluşan Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı kurulmuştur. 16 adet güneş enerjisi paneli, uygulama alanında eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca Mersin Halk Eğitimi Merkezi'nin bahçesine 1 adet rüzgâr paneli (rüzgâr gülü) kurulmuştur. Proje kapsamında "Fotovoltaik Güneş Panelleri Kurulumu ve Hibrit (Güneş-Rüzgâr) Sisteme Entegrasyonu Kurs Programı" açılmaktadır.

Proje kapsamında, 5 asil ve 1 yedek olmak üzere toplam 6 eğiticimiz bulunmakta olup ve projenin başladığı günden bu yana,  127 Suriyeli ve 152 Türk vatandaşımız olmak üzere toplam 279 kursiyere ulaşılmıştır.

01-11-202201-11-2022

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.