MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Buluşmaları Toplantısı ve etwinning Projeleri Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi Ödül Töreni Yapıldı

Eğitim Buluşmaları Toplantısı ve etwinning Projeleri Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi Ödül Töreni Yapıldı

Eğitim Buluşmaları Toplantısı ve etwinning Projeleri Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi Ödül Töreni Yapıldı

 

Eğitim Buluşmaları Toplantısı ve etwinning Projeleri Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi Ödül Töreni Yenişehir Kültür Merkezinde yapıldı.

Toplantıya; Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum müdürü ve okul idarecileri katıldı.

Vali Ali İhsan Su, öğretmenlerin dünyanın en önemli işinin başında bulunduklarını ifade ederek, bunun ne kadar farkında olunursa işe olan ilginin o derece fazla olacağını kaydetti.

                2017-2018 eğitim öğretim yılında alınacak tedbirlerin eksiksiz olarak planlandığını ifade eden Su, okullardaki başarının aileler, veliler, çocuklar, öğretmenler ve okul idareleri arasında oluşturulacak sinerji ile mümkün olduğunu söyledi.  

                Su, velilerle idarecilerin sıkı bir diyalog içerisinde bulunması gerektiğini belirterek, eğitimdeki kalitenin yakalanabilmesi için bunun son derece önemli olduğuna işaret etti. 
 
                Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a teşekkürlerini sunan Vali Su, yatırımların zamanında tamamlanması ve bir an önce hizmete açılması için Mersin Valiliği olarak Vali yardımcıları ve idareciler ile düzenli olarak yaptıkları toplantılarla konuyu titizlikle takip etmekte olduklarını belirtti.     

               Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmalarının ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca yaptığı konuşmada, “Öncelikle bizleri sağlık ve huzur içerisinde bu günlere ulaştıran Yüce Mevlâ’ya hamd ve sena ile sözlerime başlamak isterim. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının tüm Mersinimize, Ülkemize hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

 

Büyük Türkiye’mizin her köşesinde olduğu gibi Mersin´de de yeni eğitim öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanının yaşamakta olduğunu ifade eden Koca, “Aynı coşkuyu sizlerin de yaşadığından, okulunuzu, öğrenci ve öğretmenlerimizi, nasıl daha üst seviyelere taşıyabilirim kaygısı yaşadığınızdan hiç şüphem yok. Siz değerli idarecilerimiz şüphesiz birçok zorlukla karşılaşacak, bu zorlukları çalışkanlık ve fedakârlıkla aşacaksınız. Bizler okullarımızı sadece fiziki açıdan değil; sosyal, kültürel ve akademik başarı açısından da en üst seviyeye getirmek durumundayız. Bu amaçla yeni eğitim-öğretim yılına başlayan sizlere hem şahsım hem de öğrencilerimiz adına içtenlikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

        

Koca, “Eğitimde fırsat eşitliği hep hayal ettiğimiz bir şeydi değil mi? Biz bunu başardık; artık TEOG sınavında Gülnar Yarmasu Köyünde birleştirilmiş sınıfta okuyan Mahmut, kendisine sorulan 120 sorunun 120’sini doğru yapıyor. Tarsuslu Buğra, Galatasaray Lisesi’nde okuyabiliyor. Mersin’in doğusundan batısına kuzeyinden güneyine, aynı sorulara öğrencilerin vermiş olduğu cevapta, belli bir başarı seviyesi yakalanıyorsa, bu eğitimde doğru olanı yaptığımızın en büyük kanıtıdır.  Bu Türkiye’de de aynı şekilde fırsat eşitliği olduğunu göstermektedir. Bugün başarılı olduğumuz her alanda, Milli Eğitim camiamızın her ferdinin ayrı ayrı payı var. Ağaç dalıyla gürler, kuş alayıyla uçar. İnşallah bundan sonra daha güçlü yarınlara doğru, hep birlikte daha çok çalışacak, geleceğe daha güvenle bakacağız” şeklinde konuştu.

 

Mevlâna’nın bir sözüne atıfta bulunan Koca, “100’de ısrar etme, 90’da olur, insan dediğinde noksan da olur.” O halde önemli olan yanlışı fark etmek ve ondan ders çıkarmaktır. Sizlerden beklentimiz, öncelikle elinizi taşın altına koyarak, özverili bir şekilde çalışmanız, varsa eksikleri gidermeniz, yanlışları düzeltmeniz, yanlış olan şeyde ısrar etmemenizdir. Çözüm odaklı olmak, sorunları çözmek için gayret etmek önceliğimiz olmalıdır. Günün sonunda yaptıklarımızı kendi vicdanımızda değerlendireceğiz”

 

Okul İdarecilerine seslenen Koca, “Değerli Arkadaşlarım, Biliyorsunuz okullarınızda eğitimin iyi bir süreç içinde verilmesinden sorumlusunuz. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz arasındaki iletişimin sağlıklı bir zemin üzerinde devam etmesi, sizlerin gayretiyle mümkündür. Milli Eğitim olarak bir bütünüz ve sizler halkımızla en yakın olduğumuz yerdesiniz. Velilerimizi tanımaya da emek harcarsanız o zaman ideal olanı yakalamışız demektir. Bizler ancak bu şekilde insanların gönlüne girer ve memnuniyeti arttırabiliriz. Değerli Çalışma Arkadaşlarım, Bizim sorumluluk alanımız, her alandan daha önemli, her konudan daha önceliklidir. Çünkü biz bu ülkeyi inşa edecek nesilleri yetiştiriyoruz. Bir anlamda ülkemizin geleceğinin temellerini atıyoruz. Amacımız donanımlı, araştırmacı, yargılayan ve aynı zamanda değerlerimize sahip çıkan yeni nesiller yetiştirmektir. Biz sadece bugünü değil, yarını da düşünüyoruz”

                                                                                                                                         

Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Yarınlarımızı da inşallah en güzel şekilde hep birlikte inşa edeceğiz. Bunu da tarihimizden ve medeniyetimizden aldığımız güçle, ilhamla çok çalışarak başaracağız. Vizyonumuz 2023’ün büyük ve güçlü Türkiye’sini inşa ederken hayata hazır, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştiren bir eğitim sistemi oluşturmaktır. Geçmişe baktığımızda bugün geldiğimiz nokta, bizleri gelecek adına umutlandırmaktadır. Petrolü, altını, doğalgazı olmayan bir ülke olmamıza rağmen bugün dünyadaki ilk 20 ülke arasındaysak, bunun tek sebebi, beşeri sermayemizin güçlü olmasıdır. Beşeri sermayeyi güçlü kılan da eğitimdir. Hedeflerimiz, eskiye kıyasla artık daha büyük, 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ülkesinden biri olmak istiyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek için de eğitimdeki kaliteyi arttırmalı ve bu alanda daha çok çalışmalıyız. Sizinle bu bağlamda Avrupa ülkelerinin yapmış olduğu bir çalışmanın sonuçlarını paylaşmak isterim. Türkiye’nin eğitim sisteminin, 2030 yılında İtalya’nın önünde, 2050 yılında ise Fransa’nın önünde olacağı öngörülmektedir. Hiç şüpheniz olmasın, yarınımız daha iyi olacaktır”

 

Türkiye olarak, milli gelirin yüzde 5.8’ini eğitime harcandığına dikkat çeken Koca, “OECD Ülkelerinde milli gelirden eğitime ayrılan pay, ortalama yüzde 5.2 Bu oran da gösteriyor ki Türkiye olarak biz eğitime daha fazla pay ayırıyoruz. 2002 yılında eğitime ayrılan kaynak, merkezi hükümet bütçesinin yüzde 10’una tekabül ediyor. Yani yaklaşık 11 Milyar, 2017 yılında eğitime ayırdığımız miktar 122 Milyar ve bu bütçemizin yaklaşık yüzde 20’si. Kendi aile bütçenizi düşünün; en çok payı nereye ayırıyorsanız o alana öncelik veriyorsunuz demektir. Mersin’de 2002’de 671 olan okul sayımız, bugün 1134’e ulaştı. Bununla birlikte 2002’deki 8 bin 385 olan derslik sayımız 5 bin 117 artarak 13 bin 502’ye çıkmıştır. Ayrıca ilimizde 2016 Eylül itibariyle toplam 752 derslikli 56 özel okul açılmıştır. Bugün ilimizde görev yapan öğretmen sayımız 22 bin 875’e yükselmiştir. İlimizde anasınıfına başlayan 34 bin 360 ve ilkokul 1. Sınıfa başlayan 21 bin 506 öğrenciyle, 375 bin 136 öğrenciye ulaşmayı başardık. Bizim görevimiz bulunduğumuz ildeki eğitim ihtiyacının tam ve doğru olarak tespiti, yapılan yatırımların ve çalışmaların, doğru yapılıp yapılmadığının denetlenmesi ve tüm imkânların yerli yerinde değerlendirilmesini sağlamaktır"

 

Koca sözlerini şöyle devam etti: “Biliyorsunuz müfredat, değişen ve yenilenen eğitim politikalarına ve günün ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendi; çünkü bilgi bir süre sonra kendi küllerinden yenilenerek yeniden doğuyor. Sizlerle birlikte son zamanlarda büyük ve önemli işlerin altına imza attık. Eğitim sisteminde köklü ve yenilikçi eğitim sistemini hep beraber hayata geçirdik. Bunlardan en önemlisi de eğitim sistemimizin temel kılavuzu olan müfredatın yenilenmesi çalışmalarıdır. Cumhuriyet’in kurulduğu andan bugüne kadar hazırlanan müfredatlar arasında en demokratik katılımla hazırlanan müfredat budur. Bu yıl 1.-5. ve 9. Sınıflarda uygulanmaya başlanacak. Hayata iyi bir başlangıç yeri olarak kabul ettiğimiz okul öncesi eğitimi yaygınlaştıracağız. Yine hedeflerimiz içinde 5. Sınıflarda yabancı dilin ağırlıklı olarak verilmesi uygulaması da var. Değişime ayak uydurmalıyız, cesur olmalıyız, bildiklerine sıkı sıkıya bağlı, hiçbir değişime ayak uyduramayan, çağın gerisinde kalan insanların eğitimci, iyi bir eğitimci olamayacağını hepimizin kabul etmesi gerekir. Buna izin veremeyiz, durmak geride kalmak demektir, ilerlemeliyiz, söz konusu olan bizim çocuklarımız. Sevgili Müdürlerim, Kendi değerlerini yaşayabilenlerin ürettiği hizmet değerlidir. Çünkü bilginin kıymetini ancak kendi özelliklerini koruyarak geliştirenler bilir. Bu anlamda eğitimde yapılan değişikliklerin temelimizi daha da sağlamlaştıracağına inancım sonsuzdur. Bu yenilik eskiyi atmak değil, bilgiye gerçek değerini vermektir. Bilgiye değer vermeliyiz; onu ezberlemek yerine onu içselleştirmeliyiz. Elimizdeki anahtar basit görünebilir ama kapıları zorlamadan açıp içeri girmemize yardımcı olacaktır. Bu nedenle önemlidir"

 

Yeni müfredat içerdiği değerlerle varlığımızı, başkalarının varlığı kadar değerli ve özel kılacağına işaret eden Koca, çünkü yenilenen bu program, bilgiyi kullanmamıza ve yeniden şekillendirmemize olanak verecektir. Biliyorum ki hepiniz yeni müfredatın bir an önce sorunsuz ve eksiksiz uygulamaya geçmesini istiyorsunuz. Benim size tavsiyem öncelikle yenilikleri siz öğrenin sonra öğretmenlerinizin öğrenmesini sağlayın. Onların fikirlerini alın, toplantılar düzenleyin; çünkü müfredatı asıl uygulayacak olan öğretmenlerimiz. Birlikte yürüdüğümüz öğretmenlerimizin yeni eğitim-öğretim yılına inançla ve umutla başlamasını sağlayın. Öğretmenlerimizin hak ettiği saygıyı öncelikle bizden beklediklerini unutmayın.  Onların gönül rahatlığıyla ve huzurla çocuklarımızla buluşmasına yardımcı olun. Çünkü öğretmenlik bir meslek değil, bir adanmışlıktır. Bunu en çok kendi hayatımızdan biliyoruz. Hepimizin ruhu hala öğretmen değil mi? Hepimiz, içinde bir yerde, omzumuza elini koymuş bir öğretmenin yüreğimize nakşettiği bir cümleyle yolumuza devam etmiyor muyuz?"

                                                                                                        

Koca konuşmasının şöyle tamamladı: “Sevgili Müdürlerim, Her konuda hassas olmalıyız, bu özelliğimizi asla yitirmemeliyiz. Öyle ince bir tel ki bu, kopardığımız an geçmişte harcadığımız bütün emekler heba olacaktır. Öğrencinize, velinize, öğretmeninize, çaycınıza… Sizin ve değerli öğretmenlerimizin omuzlarında insanlığın yükseleceği bir dünya hayal ediyorum.  Biz büyük bir aileyiz. Bu büyük aileye ilişkin alınacak kararların sorumluluğu da o derecede büyüktür. Her gün yeni bir güne uyandığımızın farkında olarak yeni bir şeyler söylemenin ve yapmanın heyecanı ve bilinci içindeyiz. Bu bilinçle müdürlüğümüzün tüm kademelerinde çalışan arkadaşlarıma, okullarda görev yapan tüm personele, öğretmenlerimize, siz kıymetli yöneticilerimize, tüm paydaşlarımıza, ilimizde bize destek veren daire amirlerimize, İlçe Kaymakamlarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Valimize, Tüm Sayın Milletvekillerimize ve özellikle Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a hizmetleri için teşekkür ediyorum ve inanarak söylüyorum ki bugün dünden daha iyiyiz. 2017-2018 eğitim- öğretim yılının hepimize mutluluk ve başarı getirmesini diliyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum"

 

İl Milli Eğitim Müdürü Koca’nın yaptığı konuşmanın ardından İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun ve İl Halk Sağlığı Şube Müdürü Dr. Ali Koray Kenziman da birer konuşma yaptı.

 

etwinning Projeleri Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi Ödül Töreni Yapıldı

         2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mersin İli Tüm Paydaşların Katılımıyla Eğitim Buluşmaları Toplantısında; eTwinning projelerinde başarılı çalışmalarından ötürü Ulusal ve Avrupa Kalite etiketi ile ödüllendirilen okul müdürlerine ve öğretmenlere belgeleri Mersin Valisi Ali İhsan Su ve İl Milli Eğitim Müdürü tarafından verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Müdürlüğümüze bağlı okullarda; 2015– 2016 eğitim - öğretim yılında Mersin’de yürütülen eTwinning projelerinden 59 projenin ulusal kalite etiketi aldığını, aynı zamanda 29 projenin de Avrupa Kalite Etiketi alarak Türkiye 1.si olduğunu belirterek, yönetici ve öğretmenlere üstün gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Öğretmenlerin teknolojiyi derslerinde etkin ve doğru kullanmasına yönelik fırsatlar sunan, tüm ülkelerle projeler gerçekleştirme imkânı sağlayan eTwinning projesi, EBA portalı ile Fatih projesinin uygulamadaki başarısına ve etkinliğine önemli katkı sağlıyor.

 

 

13-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-2017

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.