MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gezen Bilim Yollarda Projesi Hayata Geçti

Gezen Bilim Yollarda Projesi Hayata Geçti

Gezen Bilim Yollarda Projesi Hayata Geçti


Mersin Çocuk Üniversitesi kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen Gezen Bilim Yollarda Projesi hayata geçti. Projenin açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Kılıç´ın katılımıyla Tece Cumhuriyet Ortaokulunda yapıldı.

Koca, Bu benim çok önemsediğim ve içinde bulunmaktan mutluluk duyduğum bir oluşum. Bu oluşumun yürütme kurulu başkanı olmak benim sorumluluğumu daha da arttırıyor.  Bizim amacımız nedir, öncelikli olarak Mersin ili ve çevresinde yaşamını sürdüren örgün ve yaygın eğitim süreçlerine dâhil 3-18 yaş arası sosyal yönden dezavantajlı gruplara üniversitelerle etkileşim içinde; “yaparak, yaşayarak ve eğlenerek bilimsel ve eleştirel düşünme, yaratıcı olma, yargılama, sorgulama, soru sorma, merak duyma, sorun çözme gibi temel yaşam becerileri kazandırmaktır”

            Bu projenin kapsamını her geçen gün daha da zenginleştirmeye çalıştıklarını belirten Koca, “Mersin Büyükşehir Belediyesi de projeye destek vermektedir. Bu bağlamda yeni bir proje olarak Mersin Çocuk Üniversitesi Gezici Stem Laboratuvarı yapım süreci devam etmektedir. Bundan sonraki dönemlerde köylerdeki gezimizde bu etkinlikle de çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Koca, “Çocuklarımıza her alanda farkındalık yaratmak ve onları geleceğe hazırlamak hepimizin sorumluluğu aslında. Bilimin yalnızca bir ders olmadığı, yaşantımızın içinde olduğunu ve ondan faydalanmamız gerektiğini aslında hep beraber öğreniyoruz.  Biz bu projeyle yolumuzda birkaç adım attığımıza inanıyoruz. Ben buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum; çünkü yoğun iş tempoları içinde bizimle beraber olup çocuklara ulaşmayı büyük bir özveriyle gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.

Tanıtımın ardından İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Kılıç sınıfları gezerek yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Mersin Çocuk Üniversitesi’nin TÜBİTAK Desteği ile oluşturulan Gezen Bilim Yollarda projesinde 12 farklı köy okulu gezilecek.

Bu çalışmada 26 akademisyen (5 profesör, 3 doçent, 5 yardımcı doçent, 1 araştırma görevlisi, 4 doktora öğrencisi ve 6 yüksek lisans öğrencisinden oluşuyor.) öğrencilere Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik-Astronomi alanında tanıtım yapacak ve bunun için öğrencilere her dalda 3 etkinlik sunacak.  

19-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-2017

 

 

 

 

 

           

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.