MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"HALK EĞİTİMİ KURSLARIMIZLA KÖYLERDEYİZ" LANSMANI

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK başkanlığında, "Halk Eğitimi Merkezleri ile Köylerdeyiz"  Lansmanı programında görev alan yedi ilden birisi olduk. Lansmana, Çamlıyayla Halk Eğitimi Merkezimizdeki Meyve Ağaçları Budama kursu ile katılım sağladık.


Bakan Ziya Selçuk, "Kurslarımızla Köylerdeyiz" tanıtım programına katıldı. Kırsal kesimde ikamet edenlere yönelik 380'e yakın kurs programı hazırladıklarını söyleyen Selçuk, 25 bin köy muhtarına gönderdikleri mektupla eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik yeni bir aşamaya geldiklerine vurgu yaptı. "Bu üretimler, bu kurslar hayata geçtiğinde tarımsal üretimin kılcal damarlara yayılması, yeni yöntemlerle ve modern usullerle üretimin artırılması noktasında büyük bir yolumuz ve yolculuğumuz var." diye konuşan Selçuk,  "Üreticilerimizin kıymetini çok daha iyi anladığımız bir çağı yaşıyoruz ve bunu desteklemek bizim ana vazifemiz" dedi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Kurslarımızla Köylerdeyiz" tanıtım programına katılarak bazı illerle canlı bağlantı yaptı. Kırsal kesimde ikamet edenlere yönelik bahçecilik, hayvan sağlığı, gıda ve tarım teknolojileri, tarım makinaları bakımı, arıcılık gibi 380'e yakın kurs programı hazırladıklarını söyleyen Selçuk, 25 bin köy muhtarına gönderdikleri mektupla eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik yeni bir aşamaya geldiklerini belirtti.    Selçuk, "Bu üretimler ve bu kurslar, hayata geçtiğinde tarımsal üretimin kılcal damarlara yayılması, yeni yöntemlerle ve modern usullerle üretimin artırılması noktasında büyük bir yolumuz ve yolculuğumuz var." diye konu   Hayat boyu öğrenmenin artık normal öğrenme hâline geldiğini vurgulayarak kim, nerde, hangi eğitimi alırsa alsın, hayatı boyunca eğitimini yenilemek ve ortaya çıkan değişimlere ayak uydurmak zorunda kalındığını ifade eden Bakan Selçuk, ekonomideki, toplumdaki ve ailedeki sürdürülebilirliğin, bireyin mutluluğunun üretime dayandığının altını çizdi.     "Muhtarlarımız Bizim Yoldaşlarımız" Açılan kursların artık halkın ayağına gitmesi gerektiğine işaret eden ve hayatın gerçekleriyle uyumlu, 380'e yakın kurs programının hazırlandığını belirten Selçuk, şunları kaydetti: "Bugün toplumun, dünyanın ve ihracatın neye ihtiyacı varsa onların adı konulmuş burada. Bu üretimler, bu kurslar hayata geçtiğinde tarımsal üretimin kılcal damarlara yayılması, yeni yöntemlerle ve modern usullerle üretimin arttırılması noktasında büyük bir yolumuz ve yolculuğumuz var. Bu yolculukta da muhtarlarımız bizim yakın arkadaşlarımız, bizim yoldaşlarımız. Çünkü biz Anadolu'da onların bizim elimiz, kolumuz, beynimiz olmasını istiyoruz. Onlar vasıtasıyla bütün halkımıza ulaşıp bu konularda üretimi çeşitlendirmek, eğitimi hızlandırmak ve bir şekilde sürdürülebilir bir gelişmeye hizmet etmek istiyoruz. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Hayata dokunmak bizi çok mutlu ediyor, tarım ve hayvancılığın çok daha bilinçli, sürdürülebilir ve yeni teknolojilerin de dikkate alındığı bir şekilde icra edilmesi elbette ülkemizin ve dünyanın da hayrına olacak. Çünkü üretilenler tüm dünyaya yönelik bir erişime de sahip olacak." Bakan Selçuk, projeyi koordine eden ve emeği geçen herkese emeklerinden dolayı teşekkür etti.
Bakan Selçuk, konuşmasının ardından illerdeki köylere canlı bağlantı yaparak muhtarlardan proje hakkında bilgiler aldı.
Ücretsiz kurslara, e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. Alanında uzman eğitimcilerin vereceği derslere katılan tüm kursiyerlere katılım belgesi de verilecek.

 

03-03-202103-03-202103-03-2021

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.