MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HAYAT BOYU ÖĞRENME BİRİMİMİZ YENİ KURS VE PROJELERLE FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

HAYAT BOYU ÖĞRENME BİRİMİMİZ YENİ KURS VE PROJELERLE FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

     Mersin Hayat Boyu Öğrenme Birimimize bağlı kurumlarımız binlerce kurs, etkinlik ve proje ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyor.

    Hayat Boyu Öğrenme Birimimize bağlı kurumlarımızda 1.150 farklı alanda toplam 17.052 kurs açılmış olup, açılan bu kurslardan 293.541 vatandaşımız faydalanmış ve faydalanmaya da devam etmektedir. Ayrıca kurslarımıza katılan vatandaşlarımız istihdamı da takip edilmiş olup, 9.662 vatandaşımız istihdam edilmiş ya da kendi iş yerini açmıştır. İlimizde Açık Öğretim Okullarında halen kayıtlı 29.321 öğrencimiz bulunmaktadır.  Hayat boyu öğrenme Kurumlarımızda açılan Destekleme ve Yetiştirme(Üniversiteye Hazırlık) Kurslarına katılan 740 öğrencimizden 366 öğrencimiz üniversiteye yerleşmiştir.

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet DURMUŞ," Hayat boyu öğrenme için kurumlarımızda çok güzel çalışmalar yapılıyor. İnsanın öğrenme çabası hiç bitmemeli, emekli olmak sadece bir iş alanındaki görevinizin son bulması. Öğrenme ve öğretme çabamız hayat boyu devam etmeli.  Bu kurslarımızın sadece emekliler için düşünülmesini istemiyorum. Hepimizin değişik birçok yeteneği var. İster hobi olarak ya da yeteneklerinizi geliştirip bir iş sahibi olmak için kurumlarımızdaki kurslara katılabilirsiniz." dedi.

Kurumlarımızda kurs faaliyetleri ve açık öğretim okulları iş ve işlemlerinin yanında birçok proje ve faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Bunlardan bazıları;  

       Ürün Tanıtım e-Kataloğu

Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarımızda üretilen ürünlerden oluşturduğumuz «Ürün Tanıtım e-Kataloğu» her yıl revize edilerek web sayfamızda yayımlanmaktadır.

Sıfır Atık Kütüphaneleri ve Kitap Kafeler

 

15 hayat boyu öğrenme kurumumuzun tamamında "Sıfır Atık Kütüphaneleri" ve "Kitap Kafe"ler faaliyete geçirilmiştir.

       Sıfır Atık Sergileri

Hayat boyu öğrenme kurumlarımızda israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılıp değerlendirilmesinden yola çıkarak tamamı atık malzemelerle üretilen ürünlerin sergileri ilimizin farklı ilçelerinde gerçekleştirilmiş olup; yeni sergiler için planlamalar devam etmektedir.

      Mobil Kurs Merkezi

Mersin Hayat Boyu Öğrenme Birimi olarak faaliyete geçirdiğimiz "MOBİL KURS MERKEZİ" ile tüm vatandaşlarımıza ulaşmak, kurslarımıza erişemeyen hiçbir vatandaşımızın kalmaması hedeflenmiştir. Tüm ilçelerimizde gezici olarak hizmet vermeye başlayan Mobil Kurs Merkezimiz, dezavantajlı bölgelerde kurslar açılmasına olanak sağlarken kurumlarımızın ve kurslarımızın tanıtımında ve vatandaşlarımıza ulaşmasında etkili olmaktadır.

       Dijital Kitaplar

Hayat boyu öğrenme kurumlarımız tarafından "Yiyecek İçecek Hizmetleri" ve "Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri" alanlarında hazırlanan e-kitaplarımız yayımlanmıştır. Modüler programlarda bulunan diğer kurs alanları ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup yayımlarımıza web sitelerimizden ulaşılabilmektedir.

      Akkuyu Nükleer Güç Santralinde Açılan Kurslar

Türkiye'nin ilk ve tek nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Şantiye sahası için İl Müdürlüğümüzce 11 kurs programı yazılmış ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Modüler Programa tanımlanmıştır. Halen Akkuyu NGS'de hayat boyu öğrenme kursları açılmaya devam etmektedir.

Köy Yaşam Merkezlerinde Açılan Kurslar

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılmayan köy okulları "Köy Yaşam Merkezi" olarak faaliyete geçirilmiş ve yeniden kullanıma açılmıştır. Mersin hayat boyu öğrenme kurumları tarafından ilimizde bulunan Köy Yaşam Merkezlerinin tamamında kurslar devam etmektedir. 

       Vatandaşlarımızla Buluşuyoruz

Proje kapsamında, halk eğitimi merkezlerimizdeki usta öğreticilerimiz ve kursiyerlerimiz her hafta başka bir köye/mahalleye giderek çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın saç bakımları ve kişisel bakımlarını  gerçekleştirmektedirler.

     "Çalışsın Eller, Yensin Lezzetli Yemekler" Workshop'u

Çalışsın Eller, Yensin Lezzetli Yemekler etkinliği kapsamında Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzde bulunan Aşçılık atölyesinde vatandaşlarımız için her hafta farklı bir yemek öğrenme etkinliği düzenlenmektedir.

      Workshop ve Sergi Etkinliği

Her hafta sonu farklı bir etkinlikle, farklı alışveriş merkezlerinde workshop etkinliği ve  ürün sergisi düzenlenmektedir.

     "Hediyelik Eşya Satış Merkezi" ve "Yemek Satış Merkezi"

Hayat boyu öğrenme kurumlarımızda üretilen el emeği ürünlerin ve aşçılık kurslarımızda pişirilen yemeklerin yer alacağı satış merkezlerimiz Akdeniz, Gülnar ve Erdemli ilçesinde faaliyete geçirilmiş olup tüm ilçelerimizde yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.

       Açtığımız Her Kurs İçin 5 Fidan Bağışı" Kampanyası

İlimizde yaşanan orman yangınlarından dolayı Mersin Hayat Boyu Ailesi olarak, açılan her kurs için 5 fidan bağışı yapılmıştır. 

       Bölgemizde İlk ve Tek Olarak Açılan Kurslar

Mersin hayat boyu öğrenme kurumları olarak bölgemizde ilk ve tek olarak "Bağlama Yapımı ve Tamir Kursu", "Çömlekçilik Kursu", "Muz Lifi İşlemeciliği Kursu", "Dondurma Üretim Elemanı Kursu", "Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği Kursu", "Ekmekçilik Kursu", "Fotovoltaik Güneş Panelleri Kurulumu ve Hibrit (Güneş ve Rüzgar) Sisteme Entegrasyonu Kursu", "Paralimpik Sporcularımız için Taekwondo Kursu" vb. kurslarımız açılmaktadır.

Mersin'de Öğrenme Hayat Boyudur

01-01-202401-01-202401-01-202401-01-202401-01-202401-01-202401-01-202401-01-202401-01-202401-01-2024

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.