MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüzün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüzün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

24 Kasım 1928 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri' nin Başöğretmenliği" ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" payesini 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan 24 Kasımda Millet Mektepleri Talimatnamesi' nin yayınlanması ile resmileşmiştir. Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan  1981'de "Başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 

Kendi canından olmayanı canın yapabilmektir, öğretmenlik

Öğretmen hem mazidir hem gelecektir

Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır, tesirlerinin nerede biteceği asla tahayyül edilemez

 Kutsal olduğu kadar mesuliyeti de ağır olan  bu mesleği icra eden bütün meslektaşlarım vatan toprağımız üzerinde şanlı bayrağımızın dalgalandığı her köşede birer meşale gibi parlamaktadırlar.

Hangi camiada, hangi zümre içerisinde olursa olsun tam karşısında durduğumuz, kınadığımız şiddet eylemleri eğitim alanında da kıymetli meslektaşlarımın karşılaştığı zorlukların  başında gelmektedir. Bu hususta Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından oluşturulan "Kırmızı Tebeşir" mobil uygulama sistemi ile şiddete maruz kalan eğitim çalışanlarına kolluk kuvvetleri ve ilgili yetkililer tarafından hızlı müdahale sağlanması amaçlanmaktadır. Sadece bilgi aktaran değil, manevi ve milli değerlerimizin nesilden nesile aktarılmasını, millet şuurunun inşa edilmesini sağlayan eğitim neferlerimizin görevlerini ifa etmelerini zorlaştıran bu ve benzer talihsiz olayların Müdürlüğümüz olarak da karşısında olduğumuzu, bu hususta üzerimize düşen her görevi fazlasıyla yerine getireceğimizi, desteğimizi asla esirgemeyeceğimizi bu önemli günde yeniden belirtmek isterim.

Başta görevi başında şehit olmuş eğitim neferlerimiz olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Emekli olan tüm meslektaşlarıma aileleriyle birlikte geçirebilecekleri sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler niyaz ederim.

İlk emri "OKU" olan bir medeniyetin mensupları olarak ülke istikbalimizin mimarları siz kıymetli meslektaşlarıma bu kutlu yoldaki çabanız, özveriniz ve sabrınız için şükranlarımı sunar, hepinizin öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutlarım.

23-11-2019

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.