MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Bir Hikaye de Sen Yaz” Projesi Kapanış Töreni Yapıldı

“Bir Hikaye de Sen Yaz” Projesi Kapanış Töreni Yapıldı

“Bir Hikaye de Sen Yaz” Projesi Kapanış Töreni Yapıldı

      Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında Sınıf ve Türkçe öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilen “Bir Hikaye de Sen Yaz” projesinin kapanış töreni Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi konferans salonunda yapıldı.

Törene;  Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nisa Ünaldı Coral, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akyol, İstanbul Ticaret Üniversitesinden Doç. Dr. Cihad Demirli ve öğretim üyeleri katıldı.

Mersin Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaklaşık sekiz yıldır süregelen bir işbirliği protokolü olduğunu ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz,  iki kurum arasında ortaklaşa güzel çalışmalar gerçekleştirildiğini belirterek, “Öğretmenlerimiz içindeki cevherleri bu projeler sayesinde keşfediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Projede yürütücüsü Bilim Uzmanı Özlem Göktaş ise gözlemcilik, iletişim sellik,  duyarlık, esneklik  ve doğaçlama  yeteneği, yaratıcı yazmada öğrencinin yaratıcılığının yeşerebileceği bir ortamın oluşmasında önem kazanmaktadır. Öğrenci   günlük yaşamda algıladıklarını iç sesiyle birleştirerek yazma eylemine dönüştürebilir. Sözcüklere duygu renk, canlılık katan öğrenci yazma uğraşısından zevk duyacaktır” diye konuştu.

 Projedeki   resim, film, belgesel vb. etkinliklerin yazma antrenmanını kolaylaştırıcı  bir işlev taşıdığını belirten Göktaş, “Yazma  her ne kadar bireysel bir etkinlik olsa da,  grup içinde çalışma olanağı sağlayan bu projeyle yaratıcılığın filizlenebileceği verimli bir ortam oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu proje ile yaratıcı yazma  yöntem ve tekniklerinin kullanımını yaygınlaştırmak, yaratıcılığını kullanarak  düşünen ve üretebilen öğrenciler yetiştirecek öğretmenlerin eğitilmesi amaçlanmıştır”

Katılımcılar adına konuşan Türkçe Öğretmeni Seyfullah Toksöz de“ Buraya gelirken aslında ne ile karşılaşacağımızı pek bilmiyorduk. Ama burada mesleki anlamda dolu dolu geçen bir beş gün geçirdik. İstenirse çok üretken olunabileceğini gördüm. Farklı bir bakış açısıyla buradan ayrılıyorum ve iyi ki böyle bir eğitime katıldım diyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.