MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz´ın Katılımıyla Sonlandı

İl Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz´ın Katılımıyla Sonlandı

İl Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz´ın Katılımıyla Sonlandı 

Mersin Suphi Öner Öğretmenevinde 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleşen İl Millî Eğitim Müdürleri toplantısının kapanış programına Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Millî Eğitim Bakanlığı Genel Müdürleri, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, 80 İl Millî Eğitim Müdürü ve basın mensupları katıldı.

 

Toplantı Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun karşılama ve hoş geldin konuşmasıyla başladı. Su konuşmasında “İlimiz her alanda çok önemli gelişmeler gerçekleştirmekte. İlimizin tarımdan sağlığa, eğitimden alt ve üst yapıya gelişmelerinde emeği geçen çok saygıdeğer Bakanlarımıza hizmetlerinden dolayı huzurlarınızda şahsım ve ilimiz adına teşekkürlerimi şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, toplantının amacının Bakanlık ve Taşra Teşkilatı arasında koordinasyonu sağlamak olduğunu buna ilave olarak eğitim faaliyetlerinin değerlendirilerek sorunlara çözüm üretmek adına istişare etmek olduğunu ifade etti.

 

Bakanlık olarak temel misyonlarının çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için nesiller yetiştirmeleri olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz bunun için eğitim kalitesini artırmaları gerektiğini belirtti ve bu anlamda yöneticilerin oldukça öz verili çalışmaları gerektiğini vurguladı.

 

Bakan Yılmaz, Türkiye’nin en büyük yatırımı beşeri sermayeye yaptığını ve bu anlamda “Neyi başardıysak eğitimden dolayı, neyi başaramadıysak bu da eğitimden dolayı” dedi.

 

Eğitim reformlarını ve eğitime yapılan yatırımları hatırlatan Bakan Yılmaz, 2019 sonunda tekli eğitime geçmek ile ilgili yaptıkları hazırlıkları katılımcılarla paylaştı.

 

Bakan Yılmaz son olarak yöneticilere hitaben, “Toplumsal ortak değerlere sahip çıkın ve birini diğeriyle yarıştırmayın. Hedefimiz bize emanet edilen çocuklarımıza daha iyi eğitim vermektir.” dedi.

 

Kürsüye davet edilen Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba salonda bulunan Millî Eğitim Müdürlerine “Öğretmenim” diyerek hitap ettiği konuşmasında öğretmenlik mesleğinin kutsallığına değinerek geleceğimiz olan çocukların eğitiminde ülkemize yaptıkları katkıdan dolayı tüm eğitim camiasına teşekkürlerini iletti.

 

Bakan Fakıbaba son yıllarda eğitim alanında yapılan yatırımlara vurgu yaptığı konuşmasında fiziki binaların yanı sıra içinde verilen eğitimin önemine de değindi.

 

Son konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıkan Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, “40 yılda gerçekleşen bir değişim artık birkaç ayda gerçekleşmekte…” diyerek “Ülke refahını artırmak ve dünyadan daha fazla pay almak ve dünyada söz sahibi olma arzusunda…” olduklarını belirtti.

Eğitimin önemine dikkat çeken Bakan Elvan, “Yüzyıl önce fiziki sermaye önemliydi fakat yirminci yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren fiziki sermayenin yerini beşeri sermaye aldı.” dedi. Bakan Elvan, “Bundan dolayı, beşeri sermayeyi artırmak için eğitime önem vermeliyiz ve bu anlamda eğitimde kaliteyi artırmalıyız.” dedi.

Salonda bulunanlara seslenen Bakan Elvan, “Geleceğimizi belirleyecek olan sizlersiniz. Çocuklarımız ne kadar nitelikli olursa ne kadar vasıflı yetişirse, değerlerimizi de muhafaza ederek, Allah’ın izniyle ülke olarak o kadar başarılı oluruz.” dedi. Yurt dışı tecrübesini hatırlatan Bakan Elvan, “Kendimizi küçümsemeyelim; vatanına, milletine bayrağına sadık bireyler yetiştirelim. İşte o zaman kimse bizi tutamaz.” dedi. 

Toplantı hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

31-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-201831-03-2018

31-03-2018

31-03-2018

 

 

  

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.