MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Komisyonu Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Komisyonu Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Komisyonu Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Komisyonu Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Suphi Öner Öğretmenevi Anamur Salonunda yapıldı. Toplantıda; Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mükerrem Ekinci ve Yusuf Duman’ın da aralarında bulunduğu komisyon üyeleri hazır bulundu.


Vali Yardımcısı Deniz’in selamlama konuşmasının ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Koca yaptığı konuşmada "14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında KHK hükümlerine dayanılarak hazırlanan, MEB İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği doğrultusunda; müdürlüğümüzce eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında millî eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Koca, “İlimiz projelerde birçok alanda, Türkiye genelinde büyük bir farkla önde gitmektedir. TÜBİTAK ortaöğretim projeleri, Mersin bölge illeri arasında, proje sayıları konusunda bölge birincisiyiz.  Ayrıca bölgeye davet edilen iller arasında yine bölge birincisiyiz. Eğitimde Yenilikçilik ödüllerinde sahaya kalan çalışmalarda bölge birincisi ve Türkiye ikincisiyiz ” diye konuştu.

Erasmus+ ta ise Mersin yine bölge birinciliğini koruduğunu kaydeden Koca, “Eğitimde başarı için, amaçlar doğrultusunda hedef koymak çok önemlidir.  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Mersin Buluşmaları” ve “Kariyer Günleri” çerçevesinde kariyer gelişim sürecinde topluma damgasını vuran isimler ile öğrenci, öğretmen ve yöneticilerimizi bir araya getirdik” dedi.

Koca, “2017-2019 Orta Vadeli Programda okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilecek olup okul öncesi eğitim kurumlarına devam edecek çocukların kayıt alanlarının belirlenip e-okul sistemine işlenmesi, okul tespit planlamasına okul öncesi eğitim kurumlarının da dâhil edilmesi için bütün çalışmalar tamamlandı”

2017-2018 yılından itibaren 54 ay ve üzeri çocukların %100 okullaşması için gerekli tedbirlerin alınması konusunda Türkiye genelinde genel bir çalışma başlatıldığını kaydeden Koca, Mersin’de de bu çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Koca, İlimiz ve bölgemizdeki kitap fuarına öğrencilerin yönlendirilip yüksek oranda katılım sağlandığını belirterek, “Okul ve kurumlarımız da rehberlik hizmetlerinin sadece problemle veya akademik üstün başarılı öğrencilere değil, tüm öğrencilerimizi kapsayacak şekilde zenginleştirildi”

 İkili öğretimden tekli eğitime geçmek için her okul gerekli hazırlık çalışmalarını tamamladığını ifade eden Koca, “Ortaokul ve ilkokulda ikili eğitimden normal eğitime geçmek için il genelinde 1857 dersliğe ihtiyacımız var. Ortaöğretimde ise il genelinde derslik ihtiyacımız bulunmaktadır”

 Koca sözlerini şöyle tamamladı: “Mültecilerin eğitimi ve oryantasyonu konusunda İlçe MEM, RAM ve Geçici Eğitim Merkezleri ile farkındalık çalışmaları yapıldı. Geçici eğitim merkezlerinin kapatılması ve yurttaşlarımızla normal eğitime geçmek için çalışmalarımız tamamlandı”

Konuşmanın ardından Şube Müdürü Muhammed Çiftçi tarafından sunum yapıldı.

 

06-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-2017

 

 

 

 

 

 

 

     

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.