MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüzün Karne Mesajı

İl Müdürümüzün Karne Mesajı

 

Sevgili Öğrenciler,

Okul hayatınızın bir yılını daha geride bıraktığınız bu günde sizinle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hepiniz amaçladığınız hedefe ulaştığınız için çok mutlusunuz, gözlerinizin ışıltısından anladım bunu. Çok çalıştınız biliyoruz; ben, öğretmenlerim ve velileriniz sizinle gurur duyuyor.

Hayatınızın her aşamasında hedeflerinizin arkasından koşup ipi başarıyla göğüsleyen bireyler olmanız, hayaller kuran ve o hayalleri gerçeğe çevirmek için mücadele eden bir nesil olmanız çok önemli çocuklar. Bütün tatili eğlenerek, dinlenerek, kitap okuyarak, büyüklerinizi ziyaret ederek geçirin; gelecek yıl hepinizi okullarınızın kapısında sağlıklı, mutlu, dinlenmiş görmek istiyorum. Öğretmenlerinizle sizi yeni bilgiler ve yeni hedefler için bekliyor olacağız.

            Değerli Aileler!

Karnenin tek başına çocuklara mal edilmesi, onlara yapılan büyük bir haksızlıktır. Karne, tek tek herkesin görevini ne kadar yaptığının karşılığıdır. Çocuğun; kişiliğinin, zekâsının, yeteneklerinin ve hayattaki duruşunun ifadesi gibi görünse de karneyi bir süreç olarak görmek, eğitim açısından daha önemlidir.

Benim anne babalardan ricam, çocuklarımızın geleceğini sadece notlar, diplomalar üzerinden değerlendirmek yerine onun için en önemli olan şeyin güçlü bir şahsiyet olduğunu unutmamanızdır. Onun mücadeleye ne kadar dayanıklı olduğudur belirleyici olan. Elbette diplomalar da önemli ama notlardan daha önemli olan şey, çocuğun sanatla, sporla buluşmasıdır; sağlam bir kişilik geliştirilmesidir.  O sebeple çocuğumuzun her yönden gelişmesi noktasında el birliğiyle biraz daha gayret göstermemizin faydası olacaktır.

            Başarısız çocuk diye bir tarifi kabul etmiyorum. Her çocuk, kendi gelişimine göre bir yeterliliğe sahiptir.

Daha çok sevgi, biraz daha planlama, farklı yaklaşımlar, sabır, hoşgörü ve iyi niyet? Tüm bunları sağladığımızda çocuklarımızın daha çok sevgi, güven, istek duyduklarını göreceğiz; başarının tadına varmanın güçlü bilincini hissedecekler ve kendi istekleriyle harekete geçecekler.  Birey olarak kabul görmenin başarı ve mizaç üzerindeki etkisi inanılmaz bir güçtür.

Sevgili Öğretmenlerim,

Bu yıl da görevinizi yerine getirmenin huzuruyla dinlenebilirsiniz. Tüm öğrencilerimiz ve aileleri adına sizlere teşekkür ederim.  Hepimiz biliyoruz ki öğretmenlik yalnızca ders vermek değildir; ayrıca yanına bir de hayat katmaktır. Öğretmen mutluluğunuzda da mutsuzluğunuz da yanınızda olan, derdinize ortak olandır. Geçmişteki hayata ve yaşayışa bakıp geleceği bir adım daha öteye taşımak için emek verendir. Sizi siz yapan, değerleri gün yüzüne çıkararak, sizlere kim olduğunuzu öğreten bir rehber, bazen de bir anne, bir babadır.

  Öğretmek kadar öğrenmek de önemlidir. Bu dünya da güzeli, doğruyu öğrenen ve öğreten insanlar olduğu sürece huzur vardır. Bilmeyen, araştırmayan, öğrenmeyen bir nesil, hedeflerinden uzaklaşmış bir ülke demektir. Bu nedenle bir öğretmen, hem öğrenmeli hem de öğretmelidir. Öğrenmenin de öğretmenin de yaşı yoktur. Bir okuldaki başarı, huzur ve düzen öğretmenden geçer.

Sevgili Öğretmenlerim,

Eğitim çok ciddi bir iştir, bir ülkenin geleceği olan ve bize emanet edilen öğrencilerimizi en iyi şartlarda ve geleceği inşa edecek güçte yetiştirmek en büyük hedefimizdir. Milli değerlerini anlamış, özümsemiş ve kendini yetiştirmeyi başarmış bir nesil yetiştirmek hepimizin amacıdır.  Öyle bir nesil yetiştireceğiz ki tıp alanında, bilim alanında, sosyal ve sanatsal alanlarda dünyanın gıptayla izleyeceği bir nesil olacak bu. İşte o zaman bizler de üzerimize düşen görevi tam anlamıyla yerine getirmenin rahat ve huzurunu yaşamış olacağız.

            Sevgili öğrencilerimiz,

            Kitapların en iyi dostunuz olmasına izin verin. Kahramanlarından çok büyük dersler çıkaracağınız kitapları okuyun. Tarihinizi, edebiyatınızı öğrenin, bunlar sizi daha bilinçli bireyler yapacaktır. Tatilinizde belli derslerin ödevlerini yapmak gibi ödevleriniz yok; ama asıl ödeviniz hayatın kendisi ile ilgili ödevdir. Doğa ile olan ilişkinizi arttırmak, büyüklerinize hürmet etmek, saygı duymak, hayvanlara daha çok destek sağlamak da bir ödevdir. Yani bizim insanlaşma, insan olma ödevimiz var. O nedenle benim anne-babalardan isteğim, çocukların  gelişimlerine katkı sağlayacak her türlü fırsatı sağlamaları, çocukların mümkün olduğu kadar büyüklerle, akrabalarla, arkadaşlarla doğa ile baş başa olmalarını sağlamalarıdır.

Büyük umutlarımızın dirilişinin, sizlerle gerçekleşmesi dileğiyle iyi bir tatil geçirmenizi diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.