MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE GÖRSEL SANATLAR, MÜZİK VE SPOR ALANINDA ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERİMİZE YETENEK TARAMASINA BAŞLANDI

İLİMİZDE GÖRSEL SANATLAR, MÜZİK VE SPOR ALANINDA ÖZEL GEREKSİNİMLİ  ÖĞRENCİLERİMİZE YETENEK TARAMASINA BAŞLANDI

İlimizde Görsel Sanatlar, müzik ve spor alanında ''Özel Gereksinimli ''bütün öğrencilerimizin yetenek taramasına başlanmıştır.

Türkiye de ilk defa özel gereksinime ihtiyaç duyan öğrencilerimizin görsel sanatlar ve müzik alanı ile Gençlik ve Spor Müdürlüğünün 3. sınıf öğrencilerimize yaptığı spor yetenek taraması dışındaki bütün özel gereksinimli çocukların yetenek taramaları Mersin ilimizde yapılmaktadır.

Görsel sanatlar, müzik ve spor alanındaki özel gereksinimli çocuklarımıza, alanına ve yeteneklerine göre gelişim planı yapılarak sosyal yaşamda daha iyi kaynaşmalarını sağlamak amacı ile destek eğitimlerimiz devam etmektedir.

Tarama sürecinde, alanında uzman olan öğretmenlerimiz tarafından uluslararası tarama ölçekleri kullanılmış olup yapılan çalışma sonucunda görsel sanatlar alanında 92 öğrencimiz taranmış ve 40 öğrencimizin yeteneği olduğu;  müzik alanında ise 98 öğrencimizin taraması yapılmış 32 öğrencimizin yeteneği olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan tarama çalışmalarında çocuklarının yeteneklerinin ortaya çıktığını gören veliler duydukları gurur ve memnuniyeti dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Bu uygulama, özel gereksinimli öğrencilerin yeteneklerinin keşfedilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunması, bu öğrencilerin özgüvenlerinin artırılmasına ve sosyal yaşama daha iyi katılmalarına yardımcı olması ve eğitimde fırsat eşitliği sağlanması açısından çok önemlidir.

 

Bu önemli çalışmada emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

27-02-202427-02-202427-02-202427-02-202427-02-202427-02-2024

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.