MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

 İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

 

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, İlköğretim Haftası Kutlama Programımız, Valimiz Sayın Ali Hamza PEHLİVAN'ın teşrifleri, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA, İl protokolümüz, velilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımlarıyla Barbaros İlkokulu'nda düzenlenen törenle devam etti.       

Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği törende İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA,

            "Yaz tatiline girdiğimiz günden beri sessizliğe gömülmüş olan okullarımız, öğrenme hevesiyle pırıl pırıl bakan gözlere, heyecanlı cıvıl cıvıl seslere, biricik yavrularımıza işte yeniden kavuştu. Sevgili öğrencilerim, bugün burada sizlerle beraber olmak, bu sevinci ve mutluluğu sizinle paylaşıyor olmak beni çok heyecanlandırdı.

            Bir milletin bin bir mücadeleyle, canı pahasına elde ettiği zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır. Eğitim, başarıda ve güçte en önemli savunma aracıdır. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının bu ilk gününde okullarımız yüzbinlerce "YARIN" a, büyük bir gururla ifade ettiğimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı'na açıyor kapılarını.Mersinimizde; 1.403 okulumuzda; 31.133 yavrumuz uyum haftasıyla birlikte okul öncesi eğitimine, 36.201 öğrencimiz ilkokul 1. sınıfa başladı. Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 30. 541 öğretmenimiz ve 396.373 öğrencimizle yeni bir eğitim öğretim dönemine  başlamanın coşkusunu, heyecanını yaşıyoruz.
            Saygıdeğer Velilerimiz, biz aileyi toplumun nüvesi, kilit taşı mayası olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız.Bizim milletimiz paha biçilemez ahlaki değerlere sahip, inançlı, şefkatli, evlatlarına canından çok değer veren kadim bir millettir. Çocuklarımızın öncelikle "iyi insan" olarak yetişmeleri öncelikle sizlere bağlıdır. Aileler olarak sizler onlar için birer rol modelsiniz. En değerli varlıklarınızı emanet ettiğiniz  okullarımız sizin desteğinizle daha da güçlenecektir. Hayatın her alanında sizi ve ülkemizi temsil edecek çocuklarınıza iyi örnek olunuz, onlardan ilginizi ve desteğinizi eksik etmeyiniz.

            Kıymetli Meslektaşlarım, Fedakâr Öğretmenlerim; kadim bir kültürün evlatları olarak hepimiz "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." şiarıyla büyüdük, öğrenmenin ve öğretmenin kıymetine inandık. Öğretmenliğin değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Çocuklarımızın okul hayatlarını sağlıkla, mutlulukla sürdürmeleri, ilgi ve yeteneklerinin keşfedilmesi; adil, dürüst, bilgili insanlar olmaları ve Cumhuriyetimize, vatanımıza, milletimize hayırlı evlatlar olmaları sizlerin sayesindedir. Akl-ı selim, kalb-i selim, zevk-i selim nesiller yetiştirmek için her daim çalışacağınıza; evlatlarımız için en güzelini, en doğrusunu yapmak için elinizden gelen gayreti göstereceğinize kuşkum yok. Sizlere her daim minnettarız. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, inanıyorum ki yürüttüğümüz projelerle, ortaya koyduğumuz yeniliklerle, akademik başarımızla öncü bir il olmaya devam edecek; karşılaşacağımız zorlukları hep birlikte aşacağız. Sevgili Evlatlarım; evinizden sonra ikinci yuvanız okullarınızdır. Okulunuza dört elle sarılınız. Geleceğiniz için, mutluluğunuz için devletimizin sizlere sunduğu imkanları en iyi şekilde değerlendiriniz. Unutmayınız ki Hayattaki en hakiki mürşid ilimdir. Öğretmenleriniz ilimin ilim bilmek olduğu kadar kendini bilmek olduğunu da öğretecek sizlere. Saygıyı, sevgiyi, güzel ahlakı öğretecek .Bu güzelliklerle donanan o minik yürekleriniz kocaman gönüllere dönüşecek; o pırıl pırıl beyinleriniz aydınlanarak yarınlarımızı hazırlayacaktır. Sevgili evlatlarım, sizler bu dünyayı daha yaşanır kılacaksınız. Size emanet edilen bu vatanı daha da güçlü hale getireceksiniz. Bayrakların en güzeli al bayrağımızı hep yükseklerde dalgalandıracaksınız. Bu bahçelerde koşup oynarken yalnızca büyümeyeceksiniz; aynı zamanda yarınlarımızı hazırlayacaksınız. Lütfen bol bol kitap okuyun, spor yapın, derslerinizi şevkle idrak edin. Size sevgimiz sonsuz, güvenimiz tamdır. Hepinizin başarısı daim olsun; yüzünüz gülsün, kahkahalarınız koridorları çınlatsın, neşeniz sınıflardan hayata taşsın. Cumhuriyetimizin 100. yılına layık şekilde, Türkiye Yüzyılı'na adım atarken 2023-2024 Eğitim Öğretim yılımız tüm eğitim camiamıza hayırlı, uğurlu olsun diyor, sizleri hürmetle, muhabbetle selamlıyorum." dedi.

11-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-2023

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.